Χάντμπολ

Νταμπλ και στο χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ

Οι πανηγυρισμοί στον ΠΑΟΚ δεν σταματούν, αφού το γυναικείο τμήμα χάντμπολ νίκησε τη Νέα Ιωνία 28-13 στην Πυλαία στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος και κατέκτησε το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα 28-13 τη Νέα Ιωνία στη Θεσσαλονίκη στον τρίτο τελικό της Α1 χάντμπολ γυναικών και με 3-0 νίκες κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα, ύστερα από έξι χρόνια και το πρώτο νταμπλ στην ιστορία του τμήματος, μια μέρα μετά την επιτυχία της ποδοσφαιρικής ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο ματς και προηγήθηκε 4-1 και 10-5 με τη Χατζαηπαρασίδου. Με πολλές λύσεις στην επίθεση, ο «Δικέφαλος» έφτασε στο 14-5 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Η Νίκολιτς έφερε το 15-5 και η Χατζηπαρασίδου το 19-8 για να φτάσουμε στο 23-9 και το ματς να ολοκληρωθεί και τυπικά.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-1, 6-3, 7-3, 10-5, 14-5 (ημχ.) 17-7, 19-8, 20-9, 23-10, 25-11, 28-13

ΠΑΟΚ Mateco (Δημητρούλιας): Χατζηπαρασίδου 8, Παναγιωτίδου 1, Γκάτζιου 6, Ζυγούρα 4, Κρίτζαλη, Ευμορφίδου, Καμποΐμ, Σαμολαδά 1, Φερφόλια 2, Ράτσικα, Κωστοπούλου 2, Μπατζαρακούδη 1, Νίκολιτς 3, Βαφειάδου, Ζίντεκ

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς – Ναϊσίδου): Κεπεσίδου Μ. 1, Μανιά 1, Φράγκου 1, Καρέλα, Μακρή, Κερλίδη, Ντιμτσούδη, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστέργιου, Σαραντάκου 1, Άντριτσουκ 5, Κόβιτς 1, Χρονοπούλου, Καραμάνου, Ν. Κεπεσίδου 3

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-8, Πέναλτι: 5/7-3/4, Κόκκινη κάρτα: Κοντοστέργιου 54.37 (τρία δίλεπτα)

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές σημείωσαν: "Στο 20ό λεπτό του αγώνα του Α’ ημιχρόνου, ακούστηκε από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ το σύνθημα «όσο νυχτώνει η πο…μεγαλώνει που…λε…Νέα Ιωνία. Στο 53ο λεπτό του αγώνα ακούστηκε το σύνθημα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ «σε γ… η Χατζηπαρασίδου Κεπεσίδου, Κεπεσίδου.