DOWNLOAD APPS

Ο Ολυμπιακός πάει για τον 13ο προπονητή από το 2010!

Ο Μπέσνικ Χάσι, μετά από 109 μέρες, αποτελεί παρελθόν από την τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού, ο οποίος ψάχνει τον 13ο προπονητή από το 2010 μέχρι σήμερα.

Ο Ολυμπιακός πάει για τον 13ο προπονητή από το 2010!

Μόλις 109 ημέρες κράτησε η θητεία του Μπέσνικ Χάσι στην τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού. Ο Κοσοβάρος προπονητής αποτελεί ουσιαστικά παρελθόν και μολονότι δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα το «διαζύγιο» των δύο πλευρών, ο ίδιος ενημερώθηκε από τη διοίκηση ότι λύνεται η συνεργασία τους.

Μια συνεργασία που είχε ως πρώτο στόχο την επιστροφή στους ομίλους του Champions League, όπως συνέβη, με τη συνέχεια, όμως, να μην είναι ανάλογη. Η… τιμητική ήττα με 3-2 από τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας στην πρεμιέρα, σε συνδυασμό με κάποιες κακές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, οδήγησαν τη διοίκηση στην απόφαση να απομακρύνει τον Κοσοβάρο τεχνικό. Το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε μετά την ήττα 3-2 από την ΑΕΚ, σε ένα παιχνίδι που οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 2-0.

Πλέον, ο Ολυμπιακός ψάχνει για νέο προπονητή τουλάχιστον για το υπόλοιπο της σεζόν, η οποία βρίσκεται στο ξεκίνημά της. Βέβαια, αυτή η θέση… αναζήτησης δεν είναι ιδιαίτερα άγνωστη στους «ερυθρόλευκους». Κι αυτό γιατί αναζητούν τον έκτο(!) προπονητή στους τελευταίους 15(!) μήνες και τον 13ο(!) συνολικά από το 2010 μέχρι σήμερα, που κρατάει τα ηνία της ομάδας ο Βαγγέλης Μαρινάκης.

Το καλοκαίρι του 2010 όταν η ΠΑΕ άλλαξε χέρια, στην τεχνική ηγεσία βρισκόταν ο Έβαλντ Λίνεν, ο οποίος αποτελούσε επιλογή του Σωκράτη Κόκκαλη. Η θητεία του ήταν πολύ σύντομη, καθώς μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ απομακρύνθηκε. Διακαής πόθος ήταν ο Ερνέστο Βαλβέρδε, που επέστρεψε, παραμένοντας για μια διετία και κατέκτησε δύο πρωταθλήματα και ένα κύπελλο.

Μετά την αποχώρηση του «Τσινγκούρι» το καλοκαίρι του 2012, τα «κλειδιά» δόθηκαν στον Λεονάρντο Ζαρντίμ, ο οποίος απομακρύνθηκε στις αρχές του 2013 για αγωνιστικούς λόγους, αφού στην Ελλάδα ήταν αήττητος μετά από 22 αγώνες, ενώ στο Champions League μάζεψε 9 βαθμούς και η ομάδα θα συνέχιζε στο Europa League.

Υπηρεσιακός ανέλαβε ο Αντώνης Νικοπολίδης και στη συνέχεια ήρθε ο Μίτσελ Γκονζάλες, που επίσης έμεινε σχεδόν δύο χρόνια, καθώς αποχώρησε μετά την ήττα από τον Πλατανιά στις 6 Ιανουαρίου 2015. Πανηγύρισε δύο πρωταθλήματα και ένα κύπελλο. Μια μέρα μετά, η ΠΑΕ ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας με τον Βίτορ Περέιρα. Ο Πορτογάλος έμεινε μέχρι το τέλος της σεζόν, κατακτώντας το νταμπλ, αλλά υπήρξαν θέματα με τη συμπεριφορά του και η συνεργασία λύθηκε.

Ο τρίτος Πορτογάλος που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού ήταν ο Μάρκο Σίλβα, που κατέκτησε το πρωτάθλημα της σεζόν 2015-16 με 28 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα, αλλά στο ξεκίνημα της προετοιμασίας της επόμενης περιόδου ανακοίνωσε εντελώς αιφνιδιαστικά την αποχώρησή του. Τον διαδέχθηκε ο Βίκτορ Σάντσεθ, που χρεώθηκε τον ντροπιαστικό αποκλεισμό από τη Χάποελ Μπέερ Σεβά και απομακρύνθηκε σε λιγότερο από ενάμισι μήνα.

Στις 11 Αυγούστου 2016 ανακοινώθηκε η πρόσληψη του Πάουλο Μπέντο, ο οποίος έμεινε μέχρι τον Μάρτιο. Τον Πορτογάλο, που «πλήρωσε» την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, αλλά και τις δηλώσεις του μετά το ντέρμπι, διαδέχθηκε για περίπου ένα εικοσαήμερο ο Βασίλης Βούζας και η σεζόν ολοκληρώθηκε με πέμπτο προπονητή τον Τάκη Λεμονή, που πανηγύρισε την κατάκτηση του έβδομου πρωταθλήματος στα ισάριθμα χρόνια της εποχής Μαρινάκη.

Στο… σήμερα, ο Μπέσνικ Χάσι απομακρύνεται μετά από τρεις μήνες και κάτι στην τεχνική ηγεσία και ο Ολυμπιακός ψάχνει τον 13ο προπονητή του την τελευταία επταετία. Αν επιβεβαιωθούν τα ρεπορτάζ και ο Αντώνης Νικοπολίδης κοουτσάρει την ομάδα στο προσεχές παιχνίδι με τη Γιουβέντους για το Champions League, ο επόμενος μόνιμος θα είναι ο υπ’ αριθμόν 14!

Οι προπονητές του Ολυμπιακού από το 2010 μέχρι σήμερα:

Έβαλντ Λίνεν – 21/06/2010 έως 06/08/2010

Ερνέστο Βαλβέρδε – 10/08/2010 έως 31/05/2012

Λεονάρντο Ζαρντίμ – 07/06/2012 έως 19/01/2013

Αντώνης Νικοπολίδης – 20/01/2013 έως 03/02/2013

Μίτσελ Γκονσάλες – 04/02/2013 έως 06/01/2015

Βίτορ Περέιρα – 07/01/2015 έως 11/06/2015

Μάρκο Σίλβα – 07/07/2015 έως 23/06/2016

Βίκτορ Σάντσεθ – 24/06/2016 έως 09/08/2016

Πάουλο Μπέντο – 11/08/2016 έως 06/03/2017

Βασίλης Βούζας – 06/03/2017 έως 22/03/2017

Τάκης Λεμονής – 23/03/2017 έως 31/05/2017

Μπέσνικ Χάσι – 08/06/2017 έως 25/09/2017

Αποδοχή Cookies
Το site sport-fm.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ