Γενικά

Ο Σταματούρος έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο Τσάμπιονς Λιγκ

Με σκορ 3-0 έληξαν όλοι οι αγώνες του Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών στο πινγκ πονγκ και έζησαν αυτό το αποτέλεσμα σε βάρος τους και οι τρεις ομάδες στις οποίες αγωνίζονται Έλληνες πρωταθλητές.

Τρεις είπαμε; Ναι, ξαφνικά έγιναν τρεις διότι υπήρξε θετική εξέλιξη με τον Γιώργο Σταματούρο, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στην κορυφαία διοργάνωση και αναμφίβολα έδωσε τη βασική είδηση για την ελληνική πλευρά στο κλείσιμο του πρώτου γύρου των γκρουπ. Ο 19χρονος διεθνής γνώριζε από την αρχή της περιόδου τη σοβαρή πιθανότητα ν’ αγωνιστεί με τη γαλλική Ενεμπόν στη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση και να που του δόθηκε η ευκαιρία, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του τέταρτου γκρουπ.

Η πρώην πρωταθλήτρια Γαλλίας έχασε 3-0 από τη Μιλχάουζεν στη Γερμανία, αλλά ο Σταματούρος πραγματοποίησε θαυμάσια εμφάνιση.
Ο αγώνας της Μπογκόρια με την Ανζέ ήταν για το τρίτο γκρουπ της διοργάνωσης. Ο Γκιώνης μπήκε στη θέση 2 της ομάδας του και στο εναρκτήριο ματς αντιμετώπισε τον Σουηδό Γιον Πέρσον. Σε απόλυτα ισορροπημένο ματς βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ισάριθμες και στο τέλος του στοίχισε το κακό ξεκίνημα στο πέμπτο σετ.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Ανζέ-Μπογκόρια 3-0:

Γιον Πέρσον-Παναγιώτης Γκιώνης 3-2 (11-6, 7-11, 11-9, 10-12, 11-5)
Γενς Λούντκβιστ-Πάβελ Σίρουτσεκ 3-0 (11-5, 11-9, 11-6)
Ζοάο Ζεράλδο-Μάρεκ Μπαντόφσκι 3-0 (11-7, 11-4, 11-3)

Για το τέταρτο γκρουπ, η Ενεμπόν βρέθηκε στη Γερμανία για να συναντήσει την …πρωτάρα του Τσάμπιονς Λιγκ, τη Μιλχάουζεν.
Η ομάδα, στην οποία αγωνίστηκε για 14 χρόνια ο Καλλίνικος Κρεάνγκα, εμφανίστηκε όντως ως αουτσάιντερ και, παρά την καλή προσπάθεια, δεν απέφυγε την ήττα με 3-0. Το πιο σημαντικό όμως, είναι ότι πήρε την ευκαιρία της πρώτης συμμετοχής στο Τσάμπιονς Λιγκ ο νεαρός Γιώργος Σταματούρος. Μάλιστα, έκανε το ντεμπούτο του τη στιγμή που στη Γαλλία δεν αγωνίζεται με την Ενεμπόν 1, αλλά με τη δεύτερη ομάδα της στην τρίτη τη τάξει κατηγορία (National 1). Ο Σταματούρος έχασε 3-1 σετ και διεκδίκησε τη νίκη-έκπληξη, παίζοντας αποφασιστικά και με ελεγχόμενο άγχος.

Υστέρησε κάπως μόνο στο τέταρτο σετ, ενώ στα υπόλοιπα ήταν ιδιαίτερα πιεστικός. Είναι ενδεικτικό ότι τα τρία πρώτα σετ κρίθηκαν με οριακή διαφορά.