Βόλεϊ

Ολοκλήρωσε χωρίς νίκη η Εθνική Γυναικών

Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική βόλεϊ γυναικών, που ηττήθηκε στο τελευταίο ματς με 3-0 σετ από τη Λευκορωσία.

Αρνητικά ολοκλήρωσε την παρουσία της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική βόλεϊ γυναικών, που ηττήθηκε 3-0 σετ από την Λευκορωσία στο τελευταίο ματς.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, έχοντας αρκετές απουσίες στη σύνθεσή του και ολοκλήρωσε χωρίς νίκη την παρουσία του στα δύο τουρνουά.

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά το πρώτο σετ, όμως ένα σερί 9-0 άλλαξε τη ροή του σετ και έδωσε το προβάδισμα στα σετ στις Λευκορωσίδες.

Στο δεύτερο σετ, οι αντίπαλοι της Εθνικής ξέφυγαν μετά το τάι μπρέικ και το κατέκτησαν άνετα, ενώ και στο τρίτο η Λευκορωσία κυριάρχησε.

Τα σετ: 22-25, 21-25, 19-25
ΕΛΛΑΔΑ (Φλώρος): Παπαφωτίου, Κιόση 10 (9/31 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 14 (9/21 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 28% υπ. - 16% άριστες), Χαντάβα 9 (8/29 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 28% άριστες), Εμμανουηλίδου 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 65% υπ. - 35% άριστες), Ιακωβίδου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε 2 (2/4 επ.), Τοτσίδου, Παπαδοπούλου

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Κλίμοβιτς): Κάβαλτσουκ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Παλτσεούσκαγια, Μαλασάι 5 (4/15 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 27% άριστες), Καλινούσκαγια 4 (4/9 επ.), Ιόναβα 14 (11/21 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεβιτς 15 (10/23 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 32% άριστες) / Παουλιούσκαγια (λ, 46% υπ. - 23% άριστες), Κλίμοβιτς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κούκχο, Σερίκ, Κίσκα 12 (12/30 επ.)