Βόλεϊ

«Πειρατικό» η ΑΕΚ στη Σύρο

Μια «μεταμορφωμένη» ΑΕΚ νίκησε 3-2 σετ τον Φοίνικα στη Σύρο για την όγδοη αγωνιστική της Volley League, ανέβηκε βαθμολογικά και του «έκοψε» τη φόρα για την πρώτη τετράδα.

Η ΑΕΚ νίκησε 3-2 σετ τον Φοίνικα στο «Δημήτρης Βικέλας» για την όγδοη αγωνιστική της Volley League και πήρε βαθμολογική «ανάσα» στις τελευταίες θέσεις, αφήνοντας τους «πειρατές» λίγο πιο μακριά από την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαλαφζούν και «εκτελεστές» τον Τζιουμάκα και Στοΐλοβιτς, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη. Στο πέμπτο σετ, ο Τζιουμάκας προφυλάχθηκε, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι του.

Αυτή είναι η τρίτη νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα με το ίδιο σκορ άπασες, η πρώτη εκτός έδρας στη σεζόν και η πρώτη της «Ένωσης» στη Σύρο.

Ο Φοίνικας αγωνίστηκε για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα στο τάι μπρέικ και γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα του και τη δεύτερη συνεχόμενη μετά το 3-2 που έχασε στου Ρέντη από τον Ολυμπιακό.

Στη «ρουλέτα» του πέμπτου σετ έγινε μεγάλη μάχη, με την ΑΕΚ να έχει συνέχεια μικρό προβάδισμα ενός-δύο πόντων. Μότα και Στοΐλοβιτς είχαν τις αλλαγές για την ΑΕΚ και με τη λάθος επίθεση του Ντόκιτς η ΑΕΚ ξέφυγε 12-10. Ο Βουλκίδης μείωσε 12-11, αλλά έχασε το σερβίς (11-13) και με το μπλοκ του Χαραλαμπίδη η ΑΕΚ ξέφυγε 14-11. Το χαμένο σερβίς του Μότα και η επίθεση του Στοΐλοβιτς έκριναν τον αγώνα με 15-12.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-20

2ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 8-2, 16-11, 21-16, 25-18

4ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 21-25

5ο σετ: 4-5, 9-10, 10-12, 12-15

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-20, 15-25, 25-18, 21-25, 12-15 σε 117΄.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φίλιο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 20 (19/31 επ., 1 άσσος, 52% υπ. - 30% άριστες), Λέσκοφ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 25 (21/41 επ., 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 11 (6/12 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 22% άριστες) / Βελούδης (λ, 63% υπ. - 38% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 3 (3/3 επ.), Μήλης

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 18 (15/25 επ., 3 άσσοι, 55% υπ. - 36% άριστες), Κανέλλος 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (17/29 επ., 1 μπλοκ), Μότα 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 7% άριστες) / Γκαράς (λ, 32% υπ. - 12% άριστες), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 2 (2/4 επ.), Λάππας 1 (1/2 επ., 25% υπ. - 25% άριστες)

Ο Ράτκο Παβλίσεβιτς, μετά το τέλος του αγώνα, είπε πως: «Ήταν ένα παιχνίδι, στο οποίο δεν μας βγήκαν πολλά πράγματα. Αντιμετωπίσαμε την ΑΕΚ, η οποία είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα και έπαιξε όπως έπρεπε. Εκμεταλλεύτηκε τα πάντα και πήρε τη νίκη. Από την πλευρά μας, δεν κάναμε κάποια πράγματα δεν χάσαμε ένα παιχνίδι το οποίο το θέλαμε».

Ο Νίκος Νεόφυτος είπε πως: «Καταφέραμε και νικήσαμε σε μία δύσκολη έδρα, όπως είναι αυτή του Φοίνικα. Ήταν ένα παιχνίδι που παίξαμε πολύ καλά και μας βγήκαν όλα όσα είχαμε σχεδιάσει. Η νίκη αυτή ήρθε σε μία δύσκολη περίοδο για εμάς και πιστεύω πως αυτή θα είναι η αρχή για μία καλύτερη συνέχεια και να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος».

Ο Ηλίας Λάππας είπε πως: «Πήραμε ένα παιχνίδι σε μία δύσκολη έδρα, όπως είναι του Φοίνικα, μάλιστα σε μία περίοδο που η ομάδα της Σύρου ήταν σε καλή κατάσταση, αφού κατάφερε να πάρει τρεις βαθμούς από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Αντίθετα, εμείς προερχόμασταν από άσχημα αποτελέσματα και πιστεύω πως αυτή η νίκη θα μας δώσει το έναυσμα για μία νέα αρχή.

Ο κόσμος της Σύρου έχει δείξει την αγάπη του πάρα πολλές φορές προς το πρόσωπό μου και θέλω να τους ευχαριστήσω γι’ αυτό. Άλλωστε, και εγώ τη Σύρο την έχω μέσα στην καρδιά μου».