Γενικά

Πέμπτος στην Ευρώπη ο Ιωσηφίδης

Την πέμπτη θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Πάλης Εφήβων που διεξάγεται στη Ρώμη κατέκτησε ο Μιχάλης Ιωσηφίδης στα 97 κιλά της ελληνορωμαϊκής.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε, μέσω των ρεπεσάζ, να ανέβει στο βάθρο, αλλά ηττήθηκε από τον Σαβολάινεν. Ο Φινλανδός, που είναι Νο 1 στον κόσμο στον πίνακα αξιολόγησης, επικράτησε στον «μικρό» τελικό με τεχνική πτώση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Ιωσηφίδης σε ακόμα μια μεγάλη διοργάνωση κατέκτησε την πέμπτη θέση και δείχνει ότι είναι θέμα χρόνου να κάνει την υπέρβαση και να ανέβει στο βάθρο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Έλληνας πρωταθλητής είχε πάρα πολύ δύσκολη κλήρωση κι έχασε από τους δύο κορυφαίους αθλητές της κατηγορίας, ενώ ο Ρώσος Σαργκσιάν, που είχε νικήσει την Τρίτη τον Ιωσηφίδη, κατέκτησε τελικά το χρυσό μετάλλιο.

Το πρωί στα ρεπεσάζ, ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με πτώση του Γεωργιανού Κουτσισβίλι.