Γενικά

Πέμπτος στην Ευρώπη ο Ξούρας

Την άκρως τιμητική πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πάλης Παίδων – Κορασίδων της Τουρκίας κατέλαβε ο Αρχοντής Ξούρας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε από τον Τούρκο Ντεμίρ στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο στα 92 κιλά της ελληνορωμαϊκής.
Ο Ξούρας στα ρεπεσάζ πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και επικράτησε με 6-0 και προκρίθηκε στον αγώνα για τις θέσεις 3-5. Εκεί, το εμπόδιο του Ντεμίρ ήταν μεγάλο. O Έλληνας πρωταθλητής πάλεψε γερά, αλλά δεν τα κατάφερε.

Στις κορασίδες στα 73 κιλά, η Ελένη Παπαδοπούλου ηττήθηκε στον προκριματικό γύρο από τη Σουηφέζα Φρίντλουντ και αποκλείστηκε, ενώ η Ιωάννα Δεσκουλίδου έχασε στον προκριματικό γύρο από τη Βουλγάρα Μπρασνάροβα κι έμεινε εκτός συνέχειας.