Πόλο

Πέρασε από Θεσσαλονίκη ο Απόλλων – Μοιρασιά στον Πειραιά

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μοσκόφ, ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε 15-11 του ΟΦΘ στη Θεσσαλονίκη στην έκτη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών. Πήρε τον βαθμό από τον ΑΝΟΓ ο Εθνικός.

Μεγάλη νίκη με 15-11 επί του Ομίλου Φίλων Θαλάσσης πήρε ο Απόλλων Σμύρνης στην έκτη αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Το σύνολο του Γιάννη Κατρουτζανάκη είχε τον έλεγχο σε ένα ανοιχτό ματς και έχτισε τη διαφορά που του έδωσε το τρίποντο.

Με αυτό αναρριχήθηκε στα ψηλά της βαθμολογίας, μετρώντας την τέταρτη νίκη του σε έξι ματς, έχοντας χάσει μόνο από Ολυμπιακό και Βουλιαγμένη.

Ο ΟΦΘ, από την άλλη, παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας, χωρίς βαθμό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενος ήταν ο Μοσκόφ, ο οποίος πέτυχε τα οκτώ από τα συνολικά 15 γκολ της ομάδας του.

ΟΦΘ - Απόλλων Σμύρνης 11-15
Οκτάλεπτα: 2-3, 2-3, 3-5, 4-4.
ΟΦΘ (Τέλης Κορίτσας): Φαρσαρής, Δανιήλ, Προσινικλής Π. 1, Αληχανίδης Αβ. 4, Γιώρτσιος, Μπιτσάκης, Αντιβαλίδης, Αληχανίδης Β. 3, Δημητριάδης, Πισσίας 1, Ζαρκαντζάς 1, Βαχαρέλης 1, Φοροτζίδης, Παπαδομανωλάκης, Λεμπεκλής.
Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Κουμής, Ραμίρεζ 1, Γιαννουρής 1, Σαρτζετάκης 1, Μοσκόφ 8, Παπαλουκάς, Παπαδόπουλος Γ. 1, Ξανθόπουλος, Παπαγεωργίου 1, Δερμιτζάκης 2, Μαυρωτάς Άρ., Αλαμάνος, Γαλανίδης.

Ισόπαλοι με 7-7 έμειναν Εθνικός και ΑΝΟ Γλυφάδας στο κολυμβητήριο του Πειραιά.

Ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά το ματς και πήρε το προβάδισμα (4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο), όμως η Γλυφάδα το ανέτρεψε σε κρίσιμο σημείο και προηγήθηκε με 7-5, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ματς.

Το σύνολο του Φάνη Κουντουδιού δεν παραιτήθηκε και αντεπιτέθηκε στα τελευταία λεπτά, με τα γκολ των Μπεριστιάνου και Παπαδόγκωνα να του δίνουν τον βαθμό.

Εθνικός Πειραιά-ΑΝΟ Γλυφάδας 7-7
Οκτάλεπτα: 4-2, 0-2, 1-1, 2-2.
Εθνικός Πειραιά (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς 1, Καλαϊτζής 2, Λιαπάκης, Παπαδόγκωνας 2, Καραβιώτης, Φώσκολος 1, Μπεριστιάνος 1, Μαθιόπουλος, Βαλιανάτος, Σπηλιώπουλος, Πρωτοψάλτης, Ξυλούρης.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τρας, Περόπουλος, Κουτσιαλής, Μπραϊμης, Φωτόπουλος 1, Γιαννόπουλος 1, Αλβέρτης 1, Χατζηγούλας 3, Παπασηφάκης, Παπούκας, Σαλτερής, Λεμπέσης, Χαλυβόπουλος Ιπ.