Βόλεϊ

Πέρασε από την Εσθονία η εθνική βόλεϊ γυναικών

Η εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών νίκησε 3-1 σετ εκτός έδρας την Εσθονία, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Silver European League.

Την τρίτη νίκη της σε τέσσερις αγώνες στον Β’ όμιλο του Silver European League πέτυχε η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 3-1 σετ της Εσθονίας στο Ταρτού, έχοντας ως κορυφαίες σκόρερ τις Βασιλαντωνάκη (20π.) και Στράντζαλη (18π).

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε «γαλανόλευκο» μονόλογο, αφού η εθνική έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 25-8. Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ και τις Ελληνίδες αθλήτριες να δείχνουν την απαραίτητη ψυχραιμία για να φτάσουν στο 25-23.

Στο τρίτο σετ, η Εσθονία μπήκε πιο αποφασισμένη και διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας σχετικά εύκολα στην κατάκτησή του με 25-21, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε περίπου όπως το πρώτο, με την Ελλάδα να βγάζει όλες τις αρετές της και να φτάνει εύκολα στο 25-13 και μαζί στη νίκη.