Βόλεϊ

Πέρασε «περίπατο» από Αμπελoκήπους ο Ηρακλής

Με «όπλο» το μπλοκ, ο Ηρακλής νίκησε 3-0 σετ την Ελπίδα στους Αμπελοκήπους για τη δεύτερη αγωνιστική της Volley League και έκανε το «2 στα 2» στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ηρακλής νίκησε 3-0 σετ την Ελπίδα στους Αμπελοκήπους για τη δεύτερη αγωνιστική της Volley League και σημείωσε ισάριθμες νίκες στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τοις γηπεδούχους χωρίς νίκη.

Με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεζ και με αποτελεσματικό μπλοκ που απέφερε 10 πόντους, ο «Γηραιός» «οδηγεί την κούρσα» με μηδέν παθητικό.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, όπου η Ελπίδα προηγήθηκε 16-14, αλλά ο Ηρακλής με τον Μαυροβουνιώτη και τον Ροντρίγκεζ σε καλή μέρα κατάφερε να κάνει την «ανατροπή».

Στα άλλα δύο σετ, ο Ηρακλής είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ, καθώς πίεσε με σερβίς και μπλοκ και έφτασε δίκαια στη νίκη. Από την Ελπίδα, που υστέρησε στην υποδοχή, ξεχώρισε ο Ιλουόνι με 8 πόντους, εκ των οποίων οι 4 από μπλοκ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-13, 17-21, 17-25
2ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 19-25

* Οι πόντοι του AΣEλπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 1 άσσοι, 32 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλής Πετοσφαίριση προήλθαν: 4 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 17-25, 21-25, 19-25) σε 74΄.

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 5π. (2/4επ., 3 μπλοκ), Ποχάνης 8 (6/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκόρτσανιουκ 8 (8/18επ., 82%υπ., 18%αρ.), Καπετανίδης 8 (8/22επ., 48%υπ., 38%αρ.), Ντιλέο 3 (3/4επ.), Ιλουόνι 8 (4/7επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 70%υπ., 30%αρ.), Σταυρίδης (λ)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 6π. (4/6επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 13 (8/21επ., 3 μπλοκ, 100υπ., 80%αρ.), Προύσαλης (1 μπλοκ, 1 άσσος), Ροντρίγκεζ 14 (13/21επ., 1 άσσος, 72%υπ., 33%αρ.), Πεντίδης 4 (3/8επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 13 (10/25επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 78%υπ., 56%αρ.)