Βόλεϊ

«Περίπατος» για ΠΑΟΚ με Νίκη

Χωρίς να χρειαστεί να «φορτσάρει», ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ τη Νίκη Αιγινίου στην Πυλαία σε εξ αναβολής ματς της δέκατης αγωνιστικής της Volley League και μείωσε στο -7 η διαφορά του στη δεύτερη θέση.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ τη Νίκη Αιγινίου στην Πυλαία σε εξ αναβολής ματς της δέκατης αγωνιστικής της Volley League και μείωσε στο -7 τη διαφορά του στη δεύτερη θέση από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, στην προσπάθεια να του «κλέψει» την πρωτιά της κανονικής περιόδου και αφήνοντας της ομάδα της Πιερίας στην έκτη θέση.

Με βασικό πασαδόρο τον Τερζή και πρώτους σκόρερ τους Ουτσίκοφ, Κουμεντάκη, Τακουρίδη, ο ΠΑΟΚ σημείωσε τη 12η νίκη του και την όγδοη με 3-0 σετ.

Η Νίκη Αιγινίου κρατήθηκε μέσα στον αγώνα μέχρι το 15-15 του πρώτου σετ, μέχρι το 17-17 του δεύτερου σετ, ενώ στο τελευταίο προηγήθηκε με 14-11, αλλά με το σερβίς του Ουτσίκοφ ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 7-0, προσπέρασε 18-14 και έφτασε στη νίκη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-18
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-22

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 25-22 σε 79΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 11 (9/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ -21% άριστες), Τερζής 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ουτσίκοφ 16 (13/25 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (6/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Γκιόν 5 (4/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ – 28% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 58% υπ -42% άριστες), Παντακίδης, Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 1 (1/3 επ)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (8/22 επ, 40% υπ -13% άριστες), Ντίνας 6 (3/6 επ, 2 άσσος, 1 μπλοκ), Κιγιάδα 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 12 (12/31 επ), Λουκούμι 5 (5/18 επ, 50% υπ - 29%άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 48% υπ -24% άριστες), Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μηλής

O Ντανιέλε Ρίτσι μίλησε για τον αγώνα και αποκάλυψε τη νέα μεταγραφή, τον Κάσσανδρο Στίγγα: «Δεν είναι εύκολο για εμάς, γιατί έχουμε πολλά ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη. Προσπαθούμε να είμαστε συγκεντρωμένοι. Στο σημερινό ματς, προσπαθήσαμε να κάνουμε πολλά λάθη, οι παίκτες μου διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα, σε ένα παιχνίδι που ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι.

Γενικά, είμαι ικανοποιημένος από τη σημερινή νίκη, σίγουρα κάναμε κάποια λάθη σε αρκετά σημεία, αλλά δώσαμε την ευκαιρία σε παίκτες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής να παίξουν και να δέσει ακόμα περισσότερα η ομάδα. Είναι δύσκολο να κάνεις μεταγραφές αυτήν την περίοδο. Για εμάς, τελείωσε η μεταγραφική περίοδος.

Προσπαθούμε να "δέσουμε" όσο μπορούμε, περιμέναμε και τον κεντρικό, που αυτός θα είναι ο Στίγγας. Ίσως όλοι να περίμεναν ένα μεγαλύτερο όνομα. Πιστεύω με το σύνολο που έχουμε, θα κάνουμε καλή πορεία. Η επιλογή Στίγγα δεν είχε να κάνει με οικονομικούς λόγους, αλλά για συγκεκριμένα στοιχεία που έχει».

Ο Θανάσης Στράντζαλης δήλωσε πως: «Και στα τρία σετ, μέχρι τα μισά, παλέψαμε, αλλά μάλλον σεβαστήκαμε τον ΠΑΟΚ περισσότερο από όσο έπρεπε. Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Ίσως να μπορούσαμε να πάρουμε ένα σετ που θα μας κρατούσε στον αγώνα. Ο τραυματισμός του Λουκούμι μας επηρέασε. Συνεχίζουμε για τον μεγάλο στόχο της παραμονής».