Χάντμπολ

«Πέταξε» για την οχτάδα η ΑΕΚ!

Η Ένωση νίκησε 34-28 στο Ισραήλ την Ραμάτ Χάσρον για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ έκανε η ΑΕΚ που επικράτησε εκτός έδας στο πρώτο παιχνίδι για τους «16» του θεσμού της Ραμάτ Χάσρον με 34-28.

Η Ένωση επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή και έλεγχε το ματς, έχοντας προβάδισμα 4 τερμάτων (8-12, 9-13, 10-14) από τα μέσα του ημιχρόνου, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με ένα γκολ (15-17).

Η Ραμάτ ουσιαστικά απείλησε μόνο όταν κατάφερε να μειώσει στο γκολ (16-17) στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά γρήγορα οι «κιτρινόμαυροι» επανέφεραν την διαφορά στα τρία γκολ (16-19) και στην συνέχεια άντεξαν την πίεση των Ισραηλινών (20-22), «κλειδώνοντας» τη νίκη φτάνοντας στο 21-27 και στο τελικό 28-34.

Η ΑΕΚ έχει πλέον μια διαφορά 6 τερμάτων που χαρακτηρίζεται ασφαλείας με αρκετά γκολ εκτός έδρας (34) και είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση, υποδεχόμενη την Ραμάτ το ερχόμενο Σάββατο στις 15:00 στο ΟΑΚΑ.

ΡΑΜΑΤ- ΑΕΚ 28-34
ΡΑΜΑΤ (Λεβί): Μότολα, Γκαλ, Όμπερμαν 1, Τουρκενίτζ, Σάβιτς, Γιόσιτς 5, Πάβλοβιτς 8 , Φίλοβιτς, Μασλίγια, Καπόν 1, Χαβίβ, Γκέρα 3, Σισένκο, Τ. Πόμεραντζ 9, Γ. Πόμεραντζ 1.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 5, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 7, Γιάκομπσεν 8, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 2, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ 1, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Βραζάλιτσα.
Διαιτητές: Σέκουλιτς- Γιόβαντιτς (Σερβία), Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 2/3-4/4