Χάντμπολ

Πήρε το πάνω χέρι για πρόκριση η ΑΕΚ

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup έκανε η ΑΕΚ που επικράτησε 33-31 της Ντράμεν, στο πρώτο ματς της φάσης των «16».

Σημαντική νίκη με 33-31 επί της Ντράμεν πήρε η ΑΕΚ, στο πρώτο ματς για τους «16» του Challenge Cup.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και διατήρησε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους όμως να ισοφαρίζουν σε 16-16 και 17-17 και να παίρνουν τα ηνία με 18-17 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η Ντράμεν διατήρησε προβάδισμα ενός γκολ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει κάθε φορά ως το 24-24. Σε εκείνο το σημείο οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν ξανά και ξέφυγαν στο +3 (17-24).

Δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς η Ντράμεν ισοφάρισε ξανά (30-30) και μετέτρεψε το ματς σε θρίλερ, με τον Μυλωνά να επαναφέρει το προβάδισμα στην ΑΕΚ (31-30) και τον Μπουνέτα να κάνει το +2 (32-30).

Η Ντράμεν μείωσε με τον Άαλμπεργκ στα 60’’ πριν το τέλος, όμως στην εκπνοή ο Μυλωνάς ξανά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και κράτησε στο πολύτιμο +2 τη διαφορά υπέρ των «κιτρινόμαυρων» για το τελικό 33-31.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την επόμενη Κυριακή (16/2) στις 19:00 στη Νορβηγία.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 9-7, 12-10, 15-13, 17-18 (ημιχρ.), 20-21, 23-24, 27-24, 28-25, 30-29, 33-31.