Νίκη στο «αντίο» του μεγάλου αρχηγού…

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αποχαιρέτησε το ελληνικό πρωτάθλημα ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς. Η «αυλαία» στην πλούσια καριέρα του Σέρβου μεσοεπιθετικού έπεσε με τη νίκη του Ολυμπιακού σε βάρος του Θρασύβουλου, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-0, χάρη στο εξαιρετικό τέρμα του Ματ Ντάρμπισαϊρ στο 65’ και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκαλέτι δέκα λεπτά αργότερα. Ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να είχε ανέβει ακόμη περισσότερο, αν το πλασέ του Άγγλου επιθετικού δεν κατάληγε στο δοκάρι του Πεσάνια.

Το ματς:

Λίγο ο ενθουσιασμός των παικτών του Θρασύβουλου στο τελευταίο παιχνίδι τους στη Σούπερ Λίγκα, λίγο η αγωνιστική «καθίζηση» του αδιάφορου Ολυμπιακού εξόργισε τον Ερνέστο Βαλβέρδε. Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» συνέχισε να βλέπει χαλαρότητα στο παιχνίδι των ποδοσφαιριστών του, έξι μέρες πριν τον μεγάλο τελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να σηκώνεται συνεχώς από τον πάγκο του και να βάζει τις φωνές!

Στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν μετριότατοι. Λίγες φορές κατάφεραν να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων, παρουσίασαν κενά στα χαφ και έλλειψη… διάθεσης να κυνηγήσουν τη νίκη. Ο Ισπανός τεχνικός χρησιμοποίησε τους περισσότερους από τους θεωρητικά βασικούς του ποδοσφαιριστές, ίσως για να τους δώσει λεπτά εν όψει Κυπέλλου και εκείνοι- πέραν δύο- τριών καλών στιγμών- δεν είχαν τίποτα να επιδείξουν.

Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» θέλησαν απλά να ευχαριστηθούν το τελευταίο τους παιχνίδι στην πρώτη κατηγορία. Απαλλαγμένη από το άγχος βρήκαν κενά από τα άκρα και άνοιξαν το παιχνίδι, αναζητώντας ένα τέρμα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία τους καταγράφηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν το πλασέ του Αμπράμοβιτς πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Νικοπολίδη.

Στην επανάληψη, το αγωνιστικό κομμάτι λίγη σημασία είχε… Λόγος φυσικά η είσοδος, για τελευταία φορά σε αγώνα πρωταθλήματος, του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς. Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού έδωσε την «τελευταία» του παράσταση στη Σούπερ Λίγκα, μια και η απόφασή του να «κρεμάσει» τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια στο τέλος της περιόδου είναι γνωστή και δεδομένη.

Ο κατά σειρά ετών αρχηγός του Ολυμπιακού μπήκε ορεξάτος στην αναμέτρηση και πήρε πολλές προσπάθειες πάνω του. Βοήθησε επιθετικά και απόδειξη αυτού το τέρμα που πέτυχε ο Ντάρμπισαϊρ στο 65’. Τα υπολειπόμενα λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους πρωταθλητές να προσπαθήσουν για ακόμη ένα τέρμα. Η επιθυμία του Λουτσιάνο Γκαλέτι να πιάσει στην κορυφή των σκόρερ τον Ίσμαελ Μπλάνκο της ΑΕΚ έγινε πραγματικότητα, καθώς με το πέναλτι που εκτέλεσε «ισοφάρισε» τον συμπατριώτη του Αργεντινό στην πρώτη θέση (14 γκολ) και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

* Πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι ιθύνοντες του Θρασύβουλου παρέδωσαν τιμητική πλακέτα στον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς.