Confederations Cup

ΙΣΠΑΝΙΑ - Ν.ΑΦΡΙΚΗ 3-2 (Τελικό)

Σε εξέλιξη ο ''μικρός'' τελικός του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών, μεταξύ Ισπανίας και Νότιας Αφρικής, στο «Royal Bafokeng Stadium», του Ράστεμπουργκ. Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 2-2 και πλέον βρίσκεται στην παράταση. Για την Ισπανία πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ ο Γκουίθα (88', 90'), ενώ για τη Ν.Αφρική σκόραρε δύο φορές ο Μπέλα (73', 90+3'). Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την πανέμορφη αναμέτρηση από το www.sport-fm.gr.

120' Τέλος της παράτασης.

107' Γκολ για την Ισπανία με σκόρερ τον Αλόνσο! 3-2. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ισπανού μέσου, η μπάλα περνά απ'όλους και καταλήγει στην αριστερή γωνία του Κουν.

106' Έναρξη του δευτέρου μέρους της παράτασης.

105+1' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

102' Πολύ δυνατό σουτ του Πάρκερ από μακριά, διώχνει σε κόρνερ ο Κασίγιας.

98' Εξαιρετική ευκαιρία για τη Ν.Αφρική! Ο Μπέλα πλάσαρε από κοντά τον Κασίγιας αλλά ο τελευταίος έδιωξε με τα πόδια και κράτησε ισόπαλο το σκορ.

96' Σέντρα σουτ του Καπντεβίλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κουν!

91' Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

90+4' Τέλος της κανονικής διάρκειας. Το ματς οδηγείται στην παράταση.

90+3' Γκολ για την Ν.Αφρική με σκόρερ τον Μπέλα! 2-2! Εκτέλεση φάουλ... κεραυνός στο ''παραθυράκι'' του Κασίγιας!

90' Γκολ για την Ισπανία ξανά με σκόρερ τον Γκουίθα! 2-1! Σέντρα σουτ από τον Γκουίθα, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Κουν! Εντυπωσιακό γκολ! Ο Γκουίθα γίνεται ο ρπωταγωνιστής της αναμέτρησης.

88' Γκολ για την Ισπανία με σκόρερ τον Γκουίθα! 1-1. Ο επιθετικός των «φούριας ρόχας» σκοράρει με ένα εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή!

84' Αλλαγή για τη Ν.Αφρική, ο Μλόνγκο στη θέση του Τσαμπαλάλα.

84' Κίτρινη κάρτα στον Αλμπιόλ.

81' Αλλαγή για την Ισπανία, ο Γιορέντε στη θέση του Μπουσκέτς.

77' Κίτρινη κάρτα στον Πικέ.

77' Κίτρινη κάρτα στον Μπέλα.

73' Γκολ για τη Ν.Αφρική με τον Μπέλα! 0-1. Εξαιρετικός συνδυασμός των Φαν Χέερντεν, Τσαμπαλάλα και Μπέλα, με τον τελευταίο να πλασάρει έπειτα από διπλή προσπάθεια τον Κασίγιας και να ανοίγει το σκορ για τους διοργανωτές! Αξιοσημείωτο είναι ότι οι Φαν Χέερντεν και Μπέλα πέρασαν πριν από λίγα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο.

69' Αλλαγή για τη ν.Αφρική, ο Φαν Χέρντεν στη θέση του Μοντίσε.

64' Αλλαγή για τη Ν.Αφρική, ο Μπέλα στη θέση του Πίενααρ.

62' Οι Ισπανοί χάνουν σπουδαία ευκαιρία! Έπειτα από εξαιρετική συνεργασία των Γκουίθα και Ριέρα, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Κουν και τον «κεραυνοβόλησε», αλλά ο τερματοφύλακας των διοργανωτών μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία.

56' Διπλή αλλαγή για την Ισπανία, Σίλβα και Γκουιθά στις θέσεις των Βίγια και Τόρες.

51' Μακρινό σουτ του Τόρες στην αγκαλιά του Κουν.

48' Ακυρώνεται γκολ του Μπουσκέτς για την Ισπανία ως οφσάιντ.

47' Κίτρινη κάρτα στον Πίενααρ.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Ένα λεπτό επιπλέον χρόνου.

39' Κίτρινη κάρτα στον Μπουσκέτς.

37' Σουτ του Ριέρα από αριστερά μέσα στην περιοχή, άουτ.

36' Καλό σουτ του Τσαμπαλάλα έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Κασίγιας.

33' Σουτ του Μπουθ άουτ.

30' Πιο ορεξάτοι οι Νοτιοαφρικανοί, όμως και οι δύο ομάδες έχουν πρόβλημα στην τελική τους προσπάθεια.

20' Ισορροπημένο παιχνίδι.

14' Κοντινή κεφαλιά του Μπουθ άουτ.

5' Εξαιρετικό σουτ του Βίγια, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κουν.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Ισπανία (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Αλμπιόλ, Πικέ, Καπντεβίλα, Αρμπελόα, Μπούσκετς, Καθόρλα, Αλόνσο, Ριέρα, Βίγια (56' Σίλβα), Τόρες (56' Γκουιθά)

Ν.Αφρική (Τζόελ Σαντάνα): Κούν, Γκάξα, Μασιλέλα, Μοκοένα, Σιμπάγια, Μπουθ, Ντικγκατσόι, Τσαμπαλάλα, Μοντίσε, Πίενααρ (64' Μφέλα), Πάρκερ

Διαιτητής: Μάθιου Μπριζ (Αυστραλία)
Γήπεδο: «Royal Bafokeng Stadium», Ράστεμπουργκ