Γερμανία

Άντεξε με παίκτη λιγότερο η Φράιμπουργκ

Αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο για ένα ολόκληρο ημίχρονο, η Φράιμπουργκ κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) απέναντι στη Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Πριν τη διεξαγωγή της 32ης αγωνιστικής της Bundesliga, το συγκεκριμένο παιχνίδι θα είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για τη Φράιμπουργκ, η οποία δεν είχε εξασφαλίσει μαθηματικά την παραμονή. Η Φορτούνα ήταν εξασφαλισμένη, μετά το μικρό ντεμαράζ που έκανε τις προηγούμενες αγωνιστικές. Όμως, μετά την ήττα της Στουτγάρδης, όλα τελείωσαν. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν πολύ για τη νίκη, αλλά περιορίστηκαν στην ισοπαλία 1-1.

Η Φράιμπουργκ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 9’ άνοιξε το σκορ με τον Γκρίφο, που ευστόχησε στο πέναλτι, που κέρδισε ο Χάμπερερ σε ανατροπή από τον Ράμαν. Ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς της Φορτούνα. Η ομάδα του Ντίσελντορφ αντέδρασε και στο 31’ ισοφάρισε με ένα εκπληκτικό γκολ του Κοβνάτσκι, που πήρε τη μπάλα από θέση μέσα αριστερά και με δυνατό σουτ την έστειλε πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα, για να γίνει το 1-1.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, άλλαξε η αριθμητική ισορροπία, καθώς η Φράιμπουργκ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χάμπερερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 47’. Πέντε λεπτά αργότερα η Φορτούνα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Ζίμερμαν, ενώ στο 66’ ο Χένινγκς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά νικήθηκε από τον Σβόλοφ, που κράτησε το 1-1. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, εντούτοις προσπάθησαν και εκείνοι να φτάσουν στο δεύτερο γκολ, έχοντας μια καλή στιγμή με τον Σάλαϊ στο 85’. Τελικά, καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.