Super League 2

Άντεξε ο Εργοτέλης με «ήρωα» τον Κατσιμήτρο

Ο τερματοφύλακας των «κιτρινόμαυρων» (που έπαιξαν με 10 παίκτες από το 23’) μπήκε ως αλλαγή, κατέβασε ρολά και κράτησε το 0-0 στο ντέρμπι παραμονής με την Καλλιθέα.

Με παλικαρίσιο βαθμό έφυγε από την Καλλιθέα ο Εργοτέλης, στην 18η αγωνιστική της Football League.

Οι Κρητικοί έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 23’, όταν ο τερματοφύλακας, Λαδάς ανέτρεψε αντικανονικά τον Σμυρλή, με αποτέλεσμα τη θέση του κάτω από τα δοκάρια να πάρει ο Κατσιμήτρος. Ο 20χρονος γκολκίπερ μπήκε… ζεστός στον αγώνα και απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι που υποδείχτηκε στο φάουλ του Λαδά.

Μετά το χαμένο πέναλτι, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς ευκαιρίες.

Ο Γκέτσι απείλησε για πρώτη φορά στο 49’, με τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη να μπλοκάρει εύκολα, ενώ ένα λεπτό μετά οι «κιτρινόμαυροι» βγήκαν μπροστά, με το σουτ του Μπρουσέλη να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο τελευταίο τέταρτο, εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Και πάλι ο Κατσιμήτρος δεν τους άφησε περιθώρια, διώχνοντας εκτέλεση φάουλ του Μάκο (76’) και σουτ των Σμυρλή (82’) και Συριόπουλου (83’).

Ο Εργοτέλης προσπάθησε να «κλέψει» το τρίποντο στο 80’, με τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει σωτήρια στο τετ α τετ με τον Κάιπερς.

Με τον βαθμό που απέσπασαν οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν στο -4 από την έξοδο από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Καλλιθέα συνέχισε το αρνητικό σερί της, συνεχίζοντας στο -7.