Βέλγιο

Αδιόρθωτη Μπριζ «κόλλησε» στη Κόρτραϊκ-Γκολ ο Βέλλιος!

Νέα "γκέλα" για την Μπριζ που έμεινε στη "λευκή" ισοπαλία στην έδρα της Κορτράικ, χάνοντας έδαφος στο κυνήγι της πρωτοπόρου Γκενκ. Σκόραρε ο Απόστολος Βέλλιος στην εκτός έδρας νίκη της Μπέβερεν.

Ακόμα ένα «στραβοπάτημα» για την Μπριζ που βρίσκεται σε κακό «φεγγάρι» το τελευταίο διάστημα, καθώς, αυτήν τη φορά, έμεινε στην εκτός έδρας "λευκή" ισοπαλία με αντίπαλο την Μπέβερεν.

Οι πρωταθλητές Βελγίου είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ωστόσο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους και κράτησαν σχετικά εύκολα την ισοπαλία.

Έτσι, η ομάδα του Ιβάν Λέκο έχασε σημαντικό «έδαφος» στο κυνήγι της πρώτης θέσης, καθώς έμεινε στο -4 από την πρωτοπόρο Γκενκ, η οποία έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, βαθμολογική «ανάσα» πήρε η ουραγός Λόκερεν, καθώς επικράτησε της Σεντ Τρούιντεν με 2-0 και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μίριτς στο 33', με τον Τέρκι στο 85' να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Στις νίκες επέστρεψε η Έουπεν που νίκησε δύσκολα τη Μουσκρόν με το… φτωχό 1-0 και ανέβηκε στη δέκατη θέση της βαθμολογίας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Πουραλιγκνατζί στο 59’, ενώ για τους φιλοξενούμενους δεν αγωνίστηκε ο Γιώργος Γκαλίτσιος.

Τεράστιας σημασίας διπλό πανηγύρισε η Μπέβερεν του Απόστολου Βέλλιου, που επικράτησε της Αντβέρπ με 2-0 και «ξεκόλλησε» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Ο Έλληνας επιθετικός, που πέρασε σαν αλλαγή στο 90', πέτυχε το τέταρτο φετινό του γκολ, «κλειδώνοντας» το τρίποντο για την ομάδα του στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους είχε ανοίξει ο Βερστράτε στο 47'.