Oλλανδία

«Αέρα» η Αϊντχόφεν, λύτρωση στο 93’ για Τσβόλε

Με πρωταγωνιστή τον Ντε Γιονγκ που σκόραρε τρεις φορές η PSV επικράτησε με 5-0 της Σιτάρντ και διατηρήθηκε στο +5. Τρίποντο «χρυσάφι» στο 93’ για τη Τσβόλε απέναντι στην Ουτρέχτη.

Ακάθεκτη συνεχίζει η Αϊντχόφεν που δεν δυσκολεύτηκε ούτε απέναντι στη Σιτάρντ, επικρατώντας με 5-0, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντε Γιονγκ που βρήκε δίχτυα τρεις φορές. Με τη νίκη αυτή η PSV παρέμεινε στην κορυφή, διατηρώντας απόσταση 5 βαθμών από τον δεύτερο Άγιαξ.

Ο Περέιρο στο 8’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, με τον Ντε Γιονγκ στο 54’ να κανει το 2-0. Τον δείκτη του σκορ ανέβασε στο 3-0 ο Γκάκπο, πριν έρθει με δύο ακόμα γκολ ο Ντε Γιονγκ στο 76’ και το 87’ να διαμορφώσει το τελικό 5-0.

Σπουδαίο τρίποντο και ανάσα παραμονής στο 93’ πήρε η Τσβόλε που επικράτησε με 4-3 της Ουτρέχτης. Ο Γκούσταφσον στο 7’ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, με τον Φαν Κρόιχ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 25’. Η Ουτρέχτη πάντως κατάφερε να ανακτήσει εκ νέου το προβάδισμα στο ματς, με τον Λετσχέρτ στο 59’ και τον Μπαχεμπέκ στο 75’ να κάνουν το 3-1.

Ωστόσο στο 80ο λεπτό ξεκίνησε η... ανατροπή από την Τσβόλε. Ο Λαμ αρχικά μείωσε σε 3-2, με τον Φαν Ντούινεν στο 90’ και το 93’ να ολοκληρώνει την επική ανατροπή, ισοφαρίζοντας αρχικά με πέναλτι και χαρίζοντας τη νίκη με 4-3 στην ομάδα του στο τελευταίο λεπτό του ματς.