Πορτογαλία

«Αετός» Ζόνας καθάρισε για την Μπενφίκα

Χάρη στα δύο γκολ του Ζόνας στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπενφίκα νίκησε 3-1 στην έδρα της Πάσος Φερέιρα για την 24η αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή και την Πόρτο.

Η Μπενφίκα νίκησε 3-1 στην έδρα της Πάσος Φερέιρα για την 24η αγωνιστική της Primeira Lega με τα δύο γκολ του Ζόνας και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή και την Πόρτο, έχοντας ένα ματς περισσότερο από τους «δράκους», οι οποίοι, αν νικήσουν την Κυριακή στην έδρα της Πορτιμονένε, θα ξεφύγουν με +5 από τους «αετούς».

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έμειναν στο -1 από τις δύο τελευταίες θέσεις.

Η Πάσος Φερέιρα αιφνιδίασε και προηγήθηκε με τον Λουίζ Φελίπε στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως δεν άντεξε στο δεύτερο ημίχρονο στην πίεση των Λουζιτανών, με τον Ζόνας να ισοφαρίζει με ωραία προσπάθεια μέσα στην περιοχή, να ολοκληρώνει με δυνατό σουτ την ασίστ του Σεφέροβιτς, να φτάνει τα 27 γκολ και το πλασέ του Πίτσι μέσα από την περιοχή να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Η σύνθεση της Μπενφίκα: Βαρέλα, Αλμέιδα, Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλδο (86' Σεφέροβιτς), Πίτσι, Φέισα, Ζίβκοβιτς (59' Ραούλ Χιμένες), Ράφα Σίλβα, Ζόνας (90'+4' Σάμαρης), Τσέρβι

Ανέβηκε η Μαρίτιμο, η οποία νίκησε 3-2 εντός έδρας την Γκιμαράες και την άφησε κάτω από τη μέση.

Ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας η Μπελενένσες, η οποία νίκησε 1-0 εντός έδρας τη Φεϊρένσε και την άφησε προτελευταία.