Ισπανία

«Αφεντικό» της πόλης η Σεβίλλη και βλέπει… σεντόνι!

Η Σεβίλλη είναι η «βασίλισσα» της περιοχής, καθώς στο μεγάλο ντέρμπι επιβλήθηκε 3-2 της Μπέτις, με αποτέλεσμα να ανέβει στην τέταρτη θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League!

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Σεβίλλη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της πόλης, καθώς επικράτησε 3-2 της Μπέτις, με αποτέλεσμα να ανέβει στην τέταρτη θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League.

Από την άλλη, η ομάδα του Σετιέν έμεινε στους 43 βαθμούς, δηλαδή, στο -3 από την έκτη θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Πολύ καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση η Μπέτις, η οποία πίεσε για το γκολ, με τον Χεσέ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 17’ με τον Βάτσλικ να ήταν εκτός τέρματος. Ωστόσο, η φάση αυτή «αφύπνισε» τη Σεβίλλη, η οποία άρχισε να πιέζει και με την κεφαλιά του Μουνίρ στο 26ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του ματς και μάλιστα θα μπορούσε να πάνε με μεγαλύτερο σκορ στα αποδυτήρια.

Όπως στην αρχή του ματς, έτσι και σ’ αυτή του δεύτερου μέρους, η Μπέτις ήταν πιο πιεστική, αλλά αυτή τη φορά ήταν πιο αποτελεσματική, καθώς ο Λο Σέλσο έφερε το ματς στην ισοπαλία (1-1), στο 55’. Όμως, η… χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά, αφού αρχικά ο Σαράμπια απάντησε για το νέο προβάδισμα των γηπεδούχων, ενώ στο 64’ ο Βάθκεθ με μία… οβίδα έκανε το 3-1! Έκτοτε, οι… στροφές έπεσαν, με την ομάδα του Σετιέν να μπαίνει στο ματς στο 82’ με το γκολ του Τέγιο, αλλά το 3-2 ήταν και το τελικό σκορ, καθώς οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι τη λήξη.