Πορτογαλία

Αγκαλιά με την τρίτη θέση η Σπόρτινγκ

«Κλείδωσε» ουσιαστικά την τρίτη θέση η Σπόρτινγκ Λισαβώνας, η οποία επικράτησε 1-0 της Σάντα Κλάρα.

«Γράπωσαν» την τρίτη θέση τα «λιοντάρια».

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε 1-0 της Σάντα Κλάρα για την 31η αγωνιστική της Primeira Liga, σημειώνοντας την πέμπτη της νίκη στα έξι τελευταία ματς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ο Καμπράλ στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης και χάρισε ένα δύσκολο και σημαντικό «τρίποντο».

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Εμάνουελ Φέρο έφτασε τους 59 βαθμούς, απέχοντας εννέα βαθμούς από τη δεύτερη θέση και την Μπενφίκα, αλλά είναι στο +6 από την Μπράγκα και την τέταρτη θέση.

Νωρίτερα, η Ζιλ Βιθέντε έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Γκιμαράες, κάνοντας μεγάλη ανατροπή στις καθυστερήσεις (1-2). Ο Ντουάρτε άνοιξε το σκορ στο 63' και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προστατέψουν το προβάδισμα για μισή ώρα. Στη συνέχεια τους τα γκρέμισαν όλα οι φιλοξενούμενοι, που όχι μόνο ισοφάρισαν στο 90+3' με τον Ριμπέιρο, αλλά πέτυχαν και... buzzer beater στο 90+9' με τον Κράεφ.