Κύπρος

Αγκαλιά με τον τίτλο ο ΑΠΟΕΛ!

Μια νίκη –ή μια ήττα του Απόλλωνα- μακριά από την κατάκτηση του έκτου σερί τίτλου βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ!

Έτοιμος να σηκώσει το έκτο σερί πρωτάθλημα είναι ο ΑΠΟΕΛ!

Ο σύλλογος της Λευκωσίας επιβλήθηκε 2-1 της ΑΕΛ και περιμένει απώλεια βαθμών του Απόλλωνα για να πανηγυρίσει από τώρα τον τίτλο. Διαφορετικά, θα πρέπει να επικρατήσει της Ανόρθωσης στο τελευταίο ματς της σεζόν, για να το σηκώσει.

Για να φτάσει στο σημαντικό τρίποντο, ο ΑΠΟΕΛ χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή, αφού η ΑΕΛ προηγήθηκε στο ενδέκατο μόλις λεπτά με τον Ηλία.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα με τον Ντελατόρε, ενώ ο Ποτέ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες κατέβασαν ρυθμούς, με τον ΑΠΟΕΛ να φτάνει χαλαρά στο τρίποντο.