Γαλλία

«Άλωσε» το Λιόν και μπήκε τετράδα η Λιλ

Ούσα ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο, η Λιλ νίκησε 1-0 τη Λιόν στο «Σταντ Λιονέ» για τη 16η αγωνιστική του Championnat και ανέβηκε στην προνομιούχο τετράδα της βαθμολογίας.

Η Λιλ νίκησε 1-0 στην έδρα της Λιόν για τη 16η αγωνιστική του γαλλικού Championnat στο ντέρμπι εξάδας και ανέβηκε στην προνομιούχο τετράδα της βαθμολογίας, παίρνοντας αυτήν τη στιγμή το πρώτο «εισιτήριο» για το επόμενο Europa League και αφήνοντας τους «λιονέ» στο -3 από τις προνομιούχες θέσεις να διεκδικούν σταθερά την έξοδο στην Ευρώπη.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν ευκαιρίες για να προηγηθούν, όμως οι «λιλουά» ισορρόπησαν στο δεύτερο και στο 69’ ένας ωραίος συνδυασμός έξω από την περιοχή έφερε τον Ικονέ τετ α τετ με τον Λόπες να τον πλασάρει εύστοχα και να δίνει τη νίκη στους φιλοξενούμενους.