Σκωτία

«Άλωσε» το Ράγκμπι Παρκ η Χαρτς

Η Χαρτς επικράτησε με 2-1 της Κιλμάρνοκ, η οποία έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη του τίτλου στη Σκωτία.

Την ευκαιρία να μειώσει, έστω και προσωρινά, στους τρεις βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή της σκοτσέζικης Premier League και την πρωτοπόρο Σέλτικ, έχασε η Κιλμάρνοκ, η οποία ηττήθηκε 2-1 από τη Χαρτς μέσα στο «Ράγκμπι Παρκ», στο παιχνίδι που άνοιξε την 24η αγωνιστική.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη γκέλα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν στους 45 βαθμούς, ενώ για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν τους 42 και παρέμειναν στην πέμπτη θέση, αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Όλο το παιχνίδι ήταν τα τελευταία επτά(!) λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Εδιμβούργου προηγήθηκε με σκορ 2-0, χάρη στα τέρματα του Κλερ (38’) και Νέισμιθ (43’), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Τζόουνς. Στην επανάληψη, παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.