Oλλανδία

Ανάσα με τριάρα η Φορτούνα Σιτάρντ του Λάμπρου

Η Φορτούνα Σιτάρντ επικράτησε 3-1 της Έμεν, έβαλε τέλος στο αρνητικό της σερί και πήρε σημαντική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Eredivisie.

Επιστροφή στις νίκες με τριάρα για τη Φορτούνα Σιτάρντ.

Η ομάδα του Λάζαρου Λάμπρου (έπαιξε σε όλο το ματς) επικράτησε 3-1 της Έμεν για την 26η αγωνιστική της Eredivisie, βάζοντας τέλος στο σερί τεσσάρων αρνητικών αποτελεσμάτων στο πρωτάθλημα, παίρνοντας ανάσα, καθώς έφτασε τους 29 βαθμούς και βρέθηκε στο +4 από τη σημερινή της αντίπαλο και την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2’ με το αυτογκόλ του πρώην αμυντικού του Απόλλωνα Σμύρνης, Αντρέι Λούκιτς, που προσπάθησε να διώξει την μπάλα πάνω στη γραμμή έπειτα από στημένη φάση. Ο Σεμέδο πλάσαρε στο 18’ από κάπως πλάγια θέση και ο Νοβάκοβιτς έφερε ακόμα πιο κοντά τη Φορτούνα στη νίκη λίγο πριν την ανάπαυλα με κεφαλιά. Ο Μπιγάιλ δέχθηκε κόκκινη στο 76ο λεπτό και άφησε με παίκτη λιγότερο την Έμεν. Στις καθυστερήσεις Νιμεγιάερ από κοντά μείωσε για τους φιλοξενούμενους.