Ισπανία

Αναστήθηκε η Ουέσκα, δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα!

Μετά από 17 παιχνίδια δίχως νίκη, η ουραγός Ουέσκα κατάφερε με απίστευτη ανατροπή να επικρατήσει με 2-1 της Μπέτις και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στη Λα Λίγκα.

Ήταν 19 Αυγούστου, όταν η Ουέσκα την 1η αγωνιστική της Λα Λίγκα, επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Έιμπαρ. Έκτοτε, η ομάδα από την Αραγωνία δεν είχε καταφέρει να πάρει τρίποντο, μέχρι το πρώτο ματς για το 2019.

Επικρατώντας με 2-1 της Μπέτις με απίστευτη ανατροπή, ξόρκισε το κακό και έδειξε πως έχει σφυγμό και πως παραμένει ζωντανή στη μάχη για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία της Ισπανίας.

Οι Ανδαλουσιάνοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο ματς στο 55ο λεπτό, όταν ο Σανάμπρια ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα, σημειώνοντας το 1-0.

Το γκολ της Μπέτις, «ξύπνησε» τους νεοφώτιστους που ξεκίνησαν αντεπίθεση διαρκείας. Επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι και στο 74ο λεπτό του ματς, η ομάδα από την Αραγωνία κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, με τον Φερέιρο με κεφαλιά «ψαράκι» από τη μικρή περιοχή να ισοφαρίζει σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον Ριβέρα στο 79’ να πιάνει δυνατό βολέ και με ένα υπέροχο γκολ να διαμορφώνει το τελικό 2-1, χαρίζοντας ένα «τρίποντο» χρυσάφι στην ομάδα του.