Ισπανία

«Βλέπει» Champions League η Μπιλμπάο (video)

Ποιο Europa League; Πάει για Champions League η Μπιλμπάο. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε νίκησε με ανατροπή τη Θέλτα, προσπερνώντας την στη βαθμολογία «φλερτάρει» με το σεντόνι.

Ελπίζει και για Champions League η Μπιλμπάο!

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε λύγισε (2-1) στο «Σαν Μαμές» τη σκληροτράχηλη Θέλτα που το πάλεψε με δέκα παίκτες για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο, καθώς αποβλήθηκε ο Καμπράλ στο 40’ , δεχόμενος δύο κίτρινες μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 14' με τον Ορεγιάνα, αλλά προς το τέλος του πρώτου μέρους άρχισε να γέρνει η πλάστιγγα προς την πλευρά των Βάσκων. Ο Αντούριθ κέρδισε αρχικά το (αυστηρό) πέναλτι και στη συνέχεια ισοφάρισε στο 38’, ενώ λίγο μετά οι γηπεδούχοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα. Η ανατροπή ήρθε στο 72ο λεπτό με τη διπλή προσπάθεια του Ραούλ Γκαρθία. Με αυτό το αποτέλεσμα η Μπιλμπάο ανέβηκε στην πέμπτη θέση, προσπερνώντας τη σημερινή της αντίπαλο και διατηρεί σοβαρές πιθανότητες να πάρει κάτι καλύτερο από το Europa League.