Oλλανδία

Ανατροπή και… παραμονή για Τσβόλε

Η Τσβόλε νίκησε 3-2 τη Χρόνινγκεν και εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή στην Eredivisie, εξανεμίζοντας τις ελπίδες της αντιπάλου της για έξοδο στην Ευρώπη.

Την παραμονή της στην Eredivisie και τη νέα σεζόν σφράγισε και μαθηματικά η Τσβόλε, δύο στροφές πριν το φινάλε του φετινού πρωταθλήματος. Στο παιχνίδι με τη Χρόνινγκεν, που είχε διακοπεί τη Μεγάλη Τετάρτη στο 56ο λεπτό λόγω έντονης βροχόπτωσης, με το σκορ στο 1-2, έφτασε στη νίκη με σκορ 3-2 και απομακρύνθηκε εννιά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, η αντίπαλός της παρέμεινε στο -5 από την έβδομη θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ για την έξοδο στην Ευρώπη και με δεδομένο ότι απομένουν μόλις δύο παιχνίδια, ψάχνει ουσιαστικά ένα θαύμα.

Η Χρόνινγκεν μπήκε στο ματς με ξεκάθαρη πρόθεση να κρατήσει το υπέρ της σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε. Είκοσι λεπτά μετά την έναρξη και συγκεκριμένα στο 76', ο Φαν Πόλεν ισοφάρισε για δεύτερη φορά και στο 81’ ο Τάι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, οδήγησε την Τσβόλε στην πλήρη ανατροπή και τη σπουδαία νίκη με σκορ 3-2.