Γαλλία

Ανατροπή με Καζρί η Σεντ Ετιέν και... τέζα η Μαρσέιγ

Με πρωταγωνιστή τον Καζρί, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ, η Σεντ Ετιέν νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Μαρσέιγ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 17η αγωνιστική. Εκτός αποστολής ο Μήτρογλου.

Την ανοδική της πορεία στο γαλλικό πρωτάθλημα επιβεβαίωσε η Σεντ Ετιέν. Οι «στεφανουά», αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην εξ αναβολής αναμέτρηση με τη Μαρσέιγ για τη 17η αγωνιστική, εντούτοις, με επική αντεπίθεση και ανατροπή στην επανάληψη, έφτασαν στη νίκη με 2-1, που τους φέρνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και στο -1 από τη δεύτερη Λιλ. Από την άλλη, η Ολιμπίκ γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στα πέντε τελευταία παιχνίδια, στα οποία αγνοεί τη νίκη και παρέμεινε στην ένατη θέση.

Η ομάδα της Μασσαλίας, από την αποστολή της οποίας απουσίαζε ο Κώστας Μήτρογλου, «πάγωσε» το Ζοφρουά Γκισάρ μόλις στο 16ο λεπτό με τον Στρότμαν και παρά την πίεση που δέχθηκε, κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το… έργο ήταν διαφορετικό. Στο 59’, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Καζρί και έφτασαν στην ανατροπή και τη νίκη στο 88’ με τον ίδιο παίκτη, που έφτασε τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα, δύο λιγότερα από τον Κιλιάν Εμπαπέ, που προπορεύεται στην σχετική κούρσα.