Ιταλία

Ανατροπή παραμονής για τη Σαμπντόρια με υπογραφή… Ρανιέρι!

Όποια αμφιβολία για την παραμονή της στη Serie A εξαφάνισε η Σαμπντόρια, καθώς επέστρεψε από το 2-0 κόντρα στην Πάρμα και επικράτησε 3-2 στο «Ένιο Ταρντίνι».

Όταν ανέλαβε τη Σαμπντόρια ο Κλαούντιο Ρανιέρι, η ομάδα της Γένοβας ήταν τελευταία και καταϊδρωμένη. Ωστόσο, το… μαγικό ραβδί του Ιταλού τεχνικού ανέλαβε δράση και τελικά έσωσε την ομάδα του τη στιγμή που στο πρωτάθλημα απομένουν ακόμα τέσσερις αγωνιστικές.

Τελευταίο θύμα της «Ντόρια» ήταν η Πάρμα, καθώς αν και οι «παρμένσι» προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στο γκολ του Ζερβινιό (18’) και το αυτογκόλ του Μπερεζίνσκι (40’), στο δεύτερο ημίχρονο η Σαμπντόρια ανέβασε… στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη.

Στο 48’ ο Σαμπό μείωσε βάζοντας την ομάδα του ξανά στη διεκδίκηση του ματς, ενώ στο 69’ ο αειθαλής Κουαλιαρέλα «υπέγραψε» την ισοφάριση για το 2-2. Την ολική ανατροπή ολοκλήρωσε η Σαμπντόρια στο 78’ με το τέρμα του Μπονατσόλι, με τον Κουαλιαρέλα αυτή τη φορά να πιστώνεται την ασίστ.