Βέλγιο

Ανέβηκε στη δεύτερη θέση η Γκενκ

Η Γκενκ του Νίκου Καρέλη (αγωνίστηκε για 20 λεπτά) επικράτησε 1-0 της Βάρεγκεμ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Σαρλερουά – Ισόπαλο το ντέρμπι Άντερλεχτ-Γάνδη.

Στον έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Σαρλερουά βρίσκεται η Γκενκ, που επικράτησε 1-0 της Βάρεγκεμ. Η ομάδα του Νίκου Καρέλη, που μπήκε στο ματς στο 70ο λεπτό, ευτύχησε να πετύχει το μοναδικό και νικητήριο τέρμα στο παιχνίδι στο 80’ με τον Ποζουέλο.

Στο ντέρμπι της ημέρας, Άντερλεχτ και Γάνδη ήρθαν ισόπαλες με το χορταστικό 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19’ με πέναλτι του Τιέλεμανς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν δύο λεπτά μετά με τον Σίμον. Ο Τεόντορτσουκ στο 47’ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Άντερλεχτ αλλά η Γάνδη πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Ασαρέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.