Γερμανία

Ανέστησε και την Άουγκσμπουργκ η Σάλκε!

Το κατάφερε και αυτό η ομάδα του Γκελζενκίρχεν... Επέτρεψε στην Άουγκσμπουργκ να περάσει από την έδρα της με 3-0 και να πετύχει την πρώτη της νίκη μετά από έξι σερί παιχνίδια.

Από το κακό στο χειρότερο οδεύει η Σάλκε. Η προ... πανδημίας αγωνιστική κρίση των «βασιλικών μπλε» συνεχίζεται και μετά το lockdown, αφού η ομάδα του Βάγκνερ γνώρισε ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά με 3-0 από την Άουγκσμπουργκ.

Οι φιλοξενούμενοι, μετρούσαν έξι συνεχόμενα ματς δίχως νίκη, έχοντας συγκεντρώσει μόλις έναν πόντο, αλλά πέρασαν... αέρα από την «Veltins Arena» με ένα εξαιρετικό τέρμα σε κάθε ημίχρονο.

Με μια εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 23 μέτρα, ο Λεβέν νίκησε τον Σούμπερτ μόλις στο 7ο λεπτό και έβαλε σε ρόλο οδηγού την ομάδα του, με την Σάλκε μάταια να προσπαθεί στη συνέχεια να φέρει τούμπα το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Η μεγαλύτερη στιγμή στο ματς για τους «βασιλικούς μπλε» καταγράφηκε λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, όταν ο Ματοντό μπήκε στην περιοχή των φιλοξενουμένων, πλάσαρε, αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στον Λούτε.

Και αφού δεν το πέτυχαν, η Άουγκσμπουργκ «καθάρισε» το ματς και έφτασε στο τρίποντο στο 76’, ούσα καλύτερη στο δεύτερο μέρος, όταν μετά από ακόμα ένα λάθος της άμυνας της Σάλκε ο Νόα Μπαζέ έγινε αποδέκτης της μπάλας και αφού πάτησε περιοχή εκτέλεσε τον Σούμπερτ για το 2-0.

Η τραγική Σάλκε κατέρρευσε ολοκληρωτικά στο φινάλε, αφού και πάλι μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της στις καθυστερήσεις, ο Κόρντομπα έκλεψε και αφού άδειασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, πλάσαρε σε κενή εστία διαμορφώνοντας το 3-0.