Γερμανία

Σέρβιραν... άνοστη σούπα στο Παλατινάτο

Μάιντς και Σάλκε έμειναν στο 0-0, σε ένα ματς που θα ξεχαστεί… γρήγορα, με την πρώτη να έχει δοκάρι στο 79’ με τον Κουάισον και τη δεύτερη χαμένη ευκαιρία στο 91’, στην αυλαία της 22ης αγωνιστικής.

Μετά από ένα… επιεικώς μέτριο παιχνίδι στην «Όπελ Αρένα», Μάιντς και Σάλκε έμειναν ισόπαλες χωρίς σκορ, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 22η αγωνιστική της Bundesliga.

Αποτέλεσμα το οποίο διατήρησε την ομάδα του Παλατινάτου αήττητη για δεύτερη συνεχομένη εβδομάδα και της επέτρεψε να αυξήσει την διαφορά της από την θέση των πλέι οφ για την παραμονή και την Φορτούνα Ντίσελντορφ στους πέντε βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ισοπαλία για τους «κένιγκσμπλαου», που έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμα περισσότερη την πέμπτη της βαθμολογίας Μπάγερ Λεβερκούζεν, απέχοντας πλέον τέσσερις πόντους.

Στα της αναμέτρησης, η οποία θα ξεχαστεί… άμεσα, αν υπάρχουν φάσεις πραγματικά άξιας αναφοράς, αυτή ήταν δύο όλες κι όλες, στην τελική ευθεία πριν τη λήξη.

Αρχικά, για λογαριασμό της Μάιντς στο 79ο λεπτό. Όταν από εκτέλεση… πλαγίου του Μπακού, η μπάλα έφτασε απευθείας μέσα στην περιοχή της Σάλκε και τον Κουάισον, που σούταρε με το αριστερό αλλά ο Νίμπέλ ακούμπησε την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι της εστίας του!

Ενώ η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Χαρίτ από δεξιά ο αμαρκάριστος ΜακΚενι πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ…