Κύπρος

«Απέδρασε» στο 96’ η Ανόρθωση, κορυφή για ΑΕΚ

Με γκολ του Ντουγκλάο στο 96’, η Ανόρθωση πήρε το 1-1 από την Ομόνοια και διατήρησε το αήττητο. Μόνη στην κορυφή η ΑΕΚ Λάρνακας, που επικράτησε 1-0 της Αλκής.

Αρνείται να χάσει η Ανόρθωση. Με γκολ του Ντουγκλάο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, η «Κυρία» του κυπριακού ποδοσφαίρου απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Ομόνοια στο «ΓΣΠ» και διατήρησε το αήττητο μετά από δέκα αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 56’ με τον Λόπες, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς, που θα τους έφερναν πιο κοντά στην κορυφή.

Τη μοναξιά της κορυφής, μετά την ισοπαλία της Ανόρθωσης, απολαμβάνει πλέον η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας εκμεταλλεύτηκε στον απόλυτο βαθμό το «δώρο» και επικρατώντας 1-0 εκτός έδρας της Αλκής, χάρη σε τέρμα του Φλοριάν στο 67’.

Σε… ρηχά νερά κινήθηκε σε ένα ακόμη παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ, που πέταξε βαθμούς (1-1) στην έδρα του Εθνικού Άχνας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 11’ με τον Κυπριανού και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 65’ με τον Ποτέ. Μετά και από την νέα απώλεια βαθμών, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έμεινε βαθμούς μακριά από την κορυφή.