Κύπρος

Απίστευτη ανατροπή και νίκη για ΑΕΛ

Με δύο γκολ από το 87’ και μετά, η ΑΕΛ «πάγωσε» την Ομόνοια και πήρε το διπλό (1-2) στο ΓΣΠ.

Τι κι αν βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 87; Η ΑΕΛ έφτασε σε μια απίστευτη ανατροπή και νίκη με σκορ 2-1 απέναντι στην Ομόνοια στο ΓΣΠ της Λευκωσίας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ για τον τίτλο. Οι δύο ομάδες, που δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο, έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο και προσέφεραν ωραίο θέαμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντάρμπισιρ στο 19’ και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έφταναν στη νίκη, ήρθαν τα πάνω κάτω. Στο 87’ ο Ρομάν έφερε το ματς στα ίσια και στην τελευταία φάση στο 90+5’ ο Λαφράν έγραψε το τελικό 1-2.

Καταιγιστική ήταν η Νέα Σαλαμίνα απέναντι στη Δόξα Κατοκοπιάς, την οποία συνέτριψε με σκορ 4-1 στο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι άουτ. Το ματς «καθάρισε» από τα πρώτα λεπτά, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0, χάρη στα τέρματα των Νικολάου (14’) και Κωστή (16’). Στο 53’ ο Ελούντου διεύρυνε το σκορ και τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Σαντίκ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καρό στο 71’.

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, η Πάφος πέρασε με σκορ 1-0 από την έδρα του Ερμή Αραδίππου και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία. «Χρυσός» σκόρερ ήταν ο Σικόρσκι στο 52ο λεπτό της συνάντησης.