Γενικά

Απίστευτο: Πρώτη φορά δέχεται τρία γκολ σε επίσημο εντός έδρας η Ισπανία

Αρνητική ιστορία έγραψε η εθνική Ισπανίας στο ματς κόντρα στην εθνική Αγγλίας.

Αρνητική σελίδα στην ιστορία της έγραψε η εθνική Ισπανίας από το ημίχρονο κιόλας του αγώνα κόντρα στην Αγγλία.

Συγκεκριμένα, τα τρία γκολ που δέχθηκε στο πρώτο 45λεπτο από την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ δεν είναι απλά αρνητικό ρεκόρ για ένα ημίχρονο, αλλά συνολικά για ένα ματς.

Ποτέ άλλοτε στην ιστορία της η «φούρια ρόχα» δεν είχε δεχθεί τρία γκολ στην έδρα της σε επίσημο ματς, κάτι όμως που έχει συμβεί αρκετές φορές σε φιλικές αναμετρήσεις.

Μάλιστα, στα χαρτιά φαίνεται μια ήττα με 0-3 κόντρα στη Σοβιετική Ένωση το πολύ μακρινό 1960, αλλά ήταν μόνο στο χαρτιά, αφού τότε η Ισπανία δεν είχε δεχθεί να κατέβει στα ματς.