Αγγλία

Από αγκάθι βγαίνει… Rose!

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε μέσα στο «White Hart Lane» με πέναλτι του Μίλνερ στο τέλος του πρώτου μέρους και έβαλε δύσκολα στην Τότεναμ, η οποία… γλύτωσε και πήρε την ισοπαλία (1-1) με γκολ του Ρόουζ!

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό και ευκαιρίες εξ’ αρχής. Μόλις στο 3’ ο Φιρμίνο… ζάλισε δύο αντιπάλους του και έβγαλε μόνο του τον Κουτίνιο απέναντι από τον Φορμ αλλά ο τελευταίος έδιωξε με τα πόδια το κακό πλασέ του Βραζιλιάνου. Δύο λεπτά μετά, ο Μινιολέ έδιωξε εντυπωσιακά το φάουλ του Λαμέλα.

Μανέ και Κουτίνιο είχαν δύο καλές στιγμές στα εναπομείναντα λεπτά, ενώ η Τότεναμ απείλησε με τον Γιάνσεν. Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Λαμέλα βρήκε από πίσω τον Φιρμίνο και τον έριξε, ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μίλνερ και έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λίβερπουλ.

Στην επανάληψη, η Τότεναμ βγήκε αρκετά μπροστά, έψαξε την ισοφάριση και λίγο έλειψε να την… πάθει, ωστόσο ο επόπτης σήκωσε σωστά τη σημαία του στο 57ο λεπτό, όταν ο Μανέ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ήταν ελάχιστα μπροστά από τους αμυνομένους. Ένα τέταρτο αργότερα, τα «σπιρούνια» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Γιάνσεν σέντραρε από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Ρόουζ με ωραίο σουτ νίκησε τον Μινιολέ ισοφαρίζοντας.

Το γκολ της ισοφάρισης έριξε κατά κάποιο τρόπο τον ρυθμό του ματς, ωστόσο η Λίβερπουλ ήταν και πάλι αυτή που έφθασε δύο φορές πολύ κοντά στο γκολ. Αρχικά, στο 90’ ο Φιρμίνο γύρισε στον Βαϊνάλντουμ, αυτός έκανε το σουτ και ο Αλντερβάιρελντ έκοψε με τον… αγκώνα, όμως ο διαιτητής δεν υπέδειξε το πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα, οι «Reds» έφυγαν στην αντεπίθεση αλλά ο Φιρμίνο έκανε κακή πάσα στον Λαλάνα, ο οποίος έβγαινε απέναντι από τον Φορμ, και ο Αλντερβάιρελντ γλύτωσε την ομάδα του.