Κύπρος

«Απόδραση» για την Κυρία, με το ζόρι ο ΑΠΟΕΛ

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ανόρθωση νίκησε 2-0 τον Άρη και πέρασε στην κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος. Νίκη με ανατροπή και.. ζόρι για τον ΑΠΟΕΛ, 2-1 τη Νέα Σαλαμίνα.

Η Ανόρθωση τα «βρήκε σκούρα» απέναντι στον Άρη Λεμεσού στο «Τσίρειο», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος, αλλά με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, «απέδρασε» με το διπλό (0-2) και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Βίκτορ (80’) και Άλβες (90+4’) ήταν οι σκόρερ της «Κυρίας», που διεύρυνε το αήττητο σερί και περιμένει το αυριανό (17/12) αποτέλεσμα της ΑΕΚ Λάρνακας, που υποδέχεται τον Ερμή για να δει αν θα παραμείνει στην πρώτη θέση.

Ζόρια είχε και ο ΑΠΟΕΛ στην αναμέτρηση με τη Νέα Σαλαμίνα. Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το ΓΣΠ στο 59’ όταν προηγήθηκαν με τον Μπριγκίτο, αλλά οι γηπεδούχοι στάθηκαν τυχεροί καθώς ισοφάρισαν στο 71’ με αυτογκόλ του Νταμάχου. Μάλιστα, έφτασαν στην ανατροπή και στη νίκη στο 89’, χάρη σε τέρμα του Ζαχίντ. Έτσι, μείωσαν στους έξι βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ανόρθωση, έχοντας και δύο ματς λιγότερα.

Άλλη μια γκέλα για την Ομόνοια, που έμεινε στο 2-2 με τον Εθνικό Άχνας στο «Δασάκι», σε ένα παιχνίδι, στο οποίο και τα τέσσερα γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο και τα τρία από αυτά στο τρίλεπτο (30’-33’). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά ο Ντάρμπισαϊρ είχε χαμένο πέναλτι στο 57’.