Oλλανδία

«Απόδραση» με μεγάλο διπλό για Χέρενφεν!

Σπουδαίο διπλό για τη Χέρενφεν που επικράτησε σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με 3-2 επί της Αλκμάαρ για την δέκατη αγωνιστική της Eredivise. Δύσκολη νίκη για την Ουτρέχτη με σκορ 1-0 κόντρα στη Βίλεμ.

Σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι η Χέρενφεν πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Άλκμααρ επικρατώντας με σκορ 3-2. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φλαπ, οι «καρδιές» πήραν το τρίποντο και ανέβηκαν στην όγδοη θέση της Eredivise με 13 βαθμούς και στο -2 από την έβδομη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Η Άλκμααρ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 16’ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Ουβεγιάν. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 30’ με τον Φλαπ έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση.

Στο δεύτερο 45λεπτο και πάλι ο Φλαπ (56’) με μία καταπληκτική λόμπα έδωσε το προβάδισμα στις «καρδιές» παγώνοντας το «AFAS Stadium». Μετά τη ψυχρολουσία που δέχτηκαν, οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το δεύτερο γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι και το βρήκαν στο 79’ με τον Γκούντμουνσον.

Η ομάδα του Ριέκερινκ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα στο παιχνίδι, και πέντε λεπτά αργότερα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Λάμερς, με το 3-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για την Αλκμάαρ που παρέμεινε στους 12 βαθμούς και στην ένατη θέση.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Ουτρέχτη «δραπέτευσε» με το διπλό από το Τίλμπουρχ επικρατώντας με σκορ 1-0 της Βίλεμ. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη. Το γόρδιο δεσμό για την ομάδα του Ντικ Αντβοκάαντ «έκοψε» ο Γουίλεμ Γιάνσεν με δυνατή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ στο 88’.

Με τη νίκη αυτή, η Ουτρέχτη παρέμεινε για τέταρτο σερί αγώνα αήττητη, και ανέβηκε στις έβδομη θέση με 15 βαθμούς, όντας μέσα στις θέσεις που δίνουν το εισιτήριο για Ευρώπη.