Γαλλία

Απόδραση στο φινάλε για Μαρσέιγ

Οι Φωκαείς με γκολ του Οκάμπος δύο λεπτά πριν την εκπνοή των 90’ πήρε το χρυσό τρίποντο μέσα στην έδρα της Ντιζόν με 3-1(στις καθυστερήσεις σκόραρε και ο Παγιέ) και κρατάει πάντα την 3η θέση.

Την 18η νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η Μαρσέιγ, αφού πέρασε νικηφόρα από το «Γκαστόν Ζεράρ» με σκορ 3-1. Η ομάδα της Μασσαλίας προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Ζερμέν, πέρασε δύσκολες στιγμές στην επανάληψη, αφού έχασε με τραυματισμό τον Ματαντά, δέχτηκε την ισοφάριση στο 78’, αλλά ο Οκάμπος κράτησε την τελευταία λέξη για την ομάδα του, δίνοντας τη νίκη στην Μαρσέιγ που έφτασε τους 62 βαθμούς.

Ο Ζερμέν άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό. Στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Ματαντά τραυματίστηκε και έφυγε από τον αγώνα. Η Ντιζόν με τον Κβον κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 73ο λεπτό, όμως δύο λεπτά πριν τα 90’, ο Οκάμπος σημείωσε το κρίσιμο γκολ που ουσιαστικά έδωσε το τρίποντο για την Μαρσέιγ. Ο Παγιέ στις καθυστερήσεις έχασε πέναλτι, σε φάση που αποβλήθηκε και ο Γιαμπερέ, αλλά δύο λεπτά μετά, ξανά από την άσπρη βούλα ήταν εύστοχος για το τελικό 1-3.