Κύπρος

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ στον τελικό

Επανάληψη του τελικού του 2015 θα έχουμε στο Κύπελλο Κύπρου, μιας και ο ΑΠΟΕΛ που ήρθε ισόπαλος 2-2 με το Παραλίμνι και η ΑΕΛ που έφερε ισοπαλία 0-0 με τον Απόλλωνα πήραν την πρόκριση.

Η ΑΕΛ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου, απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού, αφού μετά από ένα νευρικό παιχνίδι, λίγες φάσεις και πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, το 0-0 ευνόησε την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ. Στο φινάλε του αγώνα ο Μακρής είχε δοκάρι για την γηπεδούχο.

Στο Παραλίμνι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δις, απέναντι στον ΑΠΟΕΛ αλλά το 2-2, έστειλε τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος στον τελικό. Ο Πίττας στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει στο 27ο λεπτό ο Αλωνεύτης. Στο 36’ ο Ουντότζι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, αφού έκανε το 2-1, μετά από λάθος του Ρόμο. Το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το φινάλε, όπου μετάαπό λάθος του Ριέρα, ο Ντε Βινσέντι πάσαρε στον Βιντιγκάλ για το 2-2, που σε συνδυασμό με το 1-0 του ΑΠΟΕΛ στον πρώτο αγώνα, του χάρισε την πρόκριση.

Eπιμέλεια:Κώστας Μιαούλης