Γερμανία

Απότομο φρενάρισμα για Γκλάντμπαχ

«Stop» στην ανοδική πορεία της Γκλάντμπαχ έβαλε η Φράιμπουργκ, που επικράτησε 3-1 στο «Schwarzwald Stadion», παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Μεγάλη νίκη για την Φράιμπουργκ. Στο ματς που άνοιξε την 9η αγωνιστική της Bundesliga, η ομάδα του Στράιχ επικράτησε 3-1 στο «Schwarzwald Stadion» και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Χαμός στο παιχνίδι από νωρίς, αφού στο 20’ είχε σημειωθεί ήδη ένα γκολ από κάθε πλευρά και μάλιστα με πέναλτι. Την αρχή έκαναν οι γηπεδούχοι με τον Πέτερσεν μόλις στο 1ο λεπτό. Στο 20’ ήρθε η σειρά του Αζάρ που επίσης απάντησε από την «άσπρη βούλα». Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν και με όμορφο πλασέ του Βάλντσμιντ με το αριστερό έκαναν το 2-1 στο 57ο λεπτό. Η Γκλάντμπαχ παρότι είχε την κατοχή και τριγύριζε έξω από την περιοχή του Σβόλοου δεν απείλησε ιδιαίτερα και στην εκπνοή… ο Χέλερ –με τον Σόμερ εκτός θέσης- διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Έτσι, η Φράιμπουργκ έφτασε τους 12 βαθμούς και ανέβηκε στην 8η θέση, ενώ η Γκλάντμπαχ έμεινε στους 17 και συγκατοικεί με την Βέρντερ (έχει ματς λιγότερο) στη 2η θέση.