Europa League

Αποχαιρέτησε το Europa League η Ομόνοια (video)

Όταν σοβαρεύτηκε ήταν αργά… Η Ομόνοια έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ με την Μπέιταρ Ιερουσαλήμ, ανέτρεψε την κατάσταση (3-2), αλλά σε συνδυασμό με την ήττα στο Ισραήλ (1-0) αποκλείστηκε από το Europa.

Πολύ νωρίς ολοκληρώθηκε το φετινό ταξίδι της Ομόνοιας στο Europa League, αφού ναι μεν ο κυπριακός σύλλογος επικράτησε 3-2 μέσα στο ΓΣΠ της Μπέιταρ Ιερουσαλήμ, αλλά ο συνδυασμός της ήττας στο πρώτο ματς του Ισραήλ με 1-0 την οδήγησε… σπίτι της.

Οι Κύπριοι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (0-1 και 1-2) βάζοντας πολύ δύσκολα στον εαυτό της, αλλά ευτύχησε να ισοφαρίσει άμεσα σε αμφότερες των περιπτώσεων με γκολ των Αγκάγιεφ (26’) και Σέρινταν (πέν. 45’+3’).

Στο δεύτερο ημίχρονο αναζήτησε ένα γρήγορο γκολ για να διεκδικήσει άμεσα την πρόκριση με ένα ακόμα τέρμα, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να κάνει το 3-2 με τον Ρούσια στο 81’, με τον υπολειπόμενο χρόνο να αποδεικνύεται πολύ λίγος για την επίτευξη ακόμα ενός γκολ.