Άρης-Ατρόμητος: Βίοι αντίθετοι

Ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία για το παιχνίδι Άρης-Ατρόμητος παρουσιάζει η Σούπερ Λίγκα στην επίσημη ιστοσελίδα της.

Χρήσιμες πληροφορίες ενόψει του αγώνα Άρης-Ατρόμητος για την 26η αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας παρουσιάζει η επίσημη ιστοσελίδα της Super League.

Αναλυτικά το κείμενο από το επίσημο σάιτ της διοργανώτριας αρχής

Το παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» έχει διαφορετικούς χρονικούς ορίζοντες για τον Άρη και τον Ατρόμητο.

Οι γηπεδούχοι είναι και μαθηματικά στα πλέι οφ και ήδη σχεδιάζουν τη βαθμολογική τους διαφορά από τον έκτο.

Ο Ατρόμητος έχει άμεση ανάγκη για τη νίκη και μόνο, αλλά και να μη νικήσουν ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης, μήπως και γίνει ένα μικρό θαύμα και αρπάξει την έκτη θέση.

Ο Άρης
Η ήττα από την ΑΕΚ εντός έδρας σταμάτησε ένα σερί 16 αγώνων, που ο Άρης δεν έχανε εντός έδρας κα δεν κέρδιζε εκτός.

Η ΑΕΚ είναι η ομάδα που θα βρεθεί και στα ημιτελικά του Κυπέλλου απέναντί του. Ακολούθησε η ισοπαλία στη Λαμία, με το βαθμό να του δίνει και μαθηματικά μια θέση στα πλέι οφ.

Τα κατάφερε έστω και αν έκανε μια νίκη στα πέντε τελευταία. Έχεις τρεις ήττες, από Ολυμπιακό, Παναιτωλικό και ΑΕΚ στα επτά τελευταία, ενώ είχε μόλις μία ήττα στα 12 προηγούμενα.

Από τότε που ανέλαβε ο Μίκαελ Ένινγκ έχει τέσσερις ήττες σε 19 παιχνίδια, με επτά νίκες και οκτώ ισοπαλίες. Είχε τρεις ήττες στα έξι πρώτα.

Από τις οκτώ νίκες στις σεζόν, στις επτά προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Μόνο με την Ξάνθη νίκησε χωρίς να έχει προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Έχει πετύχει σε τρία παιχνίδια του από τέσσερα τουλάχιστον γκολ, κάτι που είχε κάνει από το 1998-99.

Έχει δέκα ισοπαλίες, μόνο η Λαμία έχει περισσότερες. Έχει κάνει πάντως τέσσερις στα 12 τελευταία, ενώ είχε έξι ισοπαλίες στα 13 πρώτα.

Ο Άρης έχασε δύο φορές από τον Ολυμπιακό και νίκησε δύο φορές την Ξάνθη.

Ο Άρης εντός έδρας

Γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι, αφού είχε νικήσει και τα τέσσερα προηγούμενα, ενώ ήταν αήττητος σε επτά παιχνίδια.

Ήταν η πρώτη ήττα εντός έδρας, από τότε που ανέλαβε ο Ένινγκ.

Έχει πάντως τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία, ενώ είχε μόλις τρεις νίκες στα επτά πρώτα.

Έχει μια ήττα στα τελευταία οκτώ παιχνίδια, αφού είχε χάσει δύο φορές στα τέσσερα πρώτα.

Δεν σκόραρε με την ΑΕΚ, για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν, ενώ είχε σκοράρει σε όλα τα φετινά και συνολικά 12 επεκτείνοντας και πέρσι.

Ο Ατρόμητος

Η νίκη επί της Ξάνθης κράτησε τον Ατρόμητο ζωντανό στο κυνήγι της έκτης θέσης, μαθηματικά κυρίως, γιατί πρακτικά θέλει να γίνουν πολλά πράγματα και πρώτο και κύριο να νικήσει και στη Θεσσαλονίκη.

Αν και δεν ανέβηκε ποτέ πάνω από την έβδομη θέση, έδειχνε να είναι πάντα κοντά στην εξάδα. Κυρίως με τις δύο νίκες στα πρώτα παιχνίδια του 2020. Αλλά μέχρι να κερδίσει και πάλι την Ξάνθη έκανε μια ισοπαλία και πέντε σερί ήττες!

Νίκησε την Ξάνθη 1-0 με γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε χάσει και τα τέσσερα προηγούμενα με 1-0, όλα με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Το γκολ του Ανδρούτσου με την Ξάνθη σταμάτησε ένα σερί εννέα επίσημων αγώνων χωρίς γκολ για τον Ατρόμητο, έξι από αυτούς για το Κύπελλο.

Είχε να σκοράρει από τις 11 Ιανουαρίου, όταν νίκησε στο Αγρίνιο με την κεφαλιά του Γιακουμάκη στην εκπνοή.

Οι έξι αγώνες πρωταθλήματος χωρίς γκολ αποτελούν ρεκόρ στην ιστορία του. Κατέρριψε το προηγούμενο των πέντε αγώνων, αφού το ισοφάρισε. Το προηγούμενο ρεκόρ των πέντε αγώνων το είχε κάνει το Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο του 1972.

Είναι εντυπωσιακό ότι ενώ σκόραρε τελικά σε ένα από τα επτά τελευταία παιχνίδια του, είχε σκοράρει σε 15 από τα 18 πρώτα!

Έβαλε με την Ξάνθη γκολ στο πρώτο ημίχρονο μετά από 10 παιχνίδια! Έχει δηλαδή σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο σε ένα από τα 11 τελευταία παιχνίδια, ενώ είχε σκοράρει στα 10 από τα 14 προηγούμενα στο πρώτο ημίχρονο.

Δεν έχει ισοπαλία στα έξι τελευταία, με μια νίκη κα πέντε ήττες. Έχει επίσης μια ισοπαλία στα 10 τελευταία.

Ο Ατρόμητος εκτός έδρας

Έχει χάσει και τα τρία τελευταία, από Παναθηναϊκό, Πανιώνιο και ΟΦΗ, χωρίς να σκοράρει.

Έχει χάσει ακόμα τα επτά από τα εννέα τελευταία.

Έφερε ισοπαλία στο πρώτο στη Λαμία και από τότε δεν έχει άλλη. Έχει τέσσερις νίκες και επτά ήττες.

Έχει δεχτεί γκολ σε 11 από τα 12 εκτός έδρας παιχνίδια του, αφού μόνο στο Αγρίνιο κράτησε το «μηδέν».

Μεταξύ τους

Ήδη έπαιξαν τον Φεβρουάριο δύο φορές στο Κύπελλο. Ο Ατρόμητος πήρε 0-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», αλλά έχασε στο Περιστέρι 1-0 και προκρίθηκε ο Άρης.

Ο Άρης κέρδισε αυτό το παιχνίδι και την πρόκριση, αφού δεν είχε νίκη στα έξι προηγούμενα επίσημα.

Δεν έχει κερδίσει ο Άρης για το πρωτάθλημα τα πέντε τελευταία, ενώ έχει μια νίκη στα δέκα τελευταία, και αυτή στο Περιστέρι! Από αυτά τέσσερα έχει κερδίσει ο Ατρόμητος και πέντε είναι ισόπαλα.

Μεταξύ τους με τον Άρη γηπεδούχο

Ο Ατρόμητος έχει φύγει αήττητος από τη Θεσσαλονίκη στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις του για το πρωτάθλημα, με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες. Μάλιστα ο Άρης έχει πετύχει ένα μόλις γκολ σε αυτά τα τέσσερα.

Ο Άρης νίκησε στην έδρα του για τελευταία φορά τον Αύγουστο του 2009, 1-0 (67' κεφαλιά Νασούτι). Με εκείνο το παιχνίδι ο Άρης συμπλήρωσε οκτώ σερί νίκες σε βάρος του Ατρόμητου για όλες τις διοργανώσεις εντός και εκτός! Μετά όμως η παράδοση γύρισε.