Αγγλία

Άρσεναλ στο… άψε-σβήσε!

Δύο γρήγορες… κανονιές ήταν αρκετές για την Άρσεναλ. Η ομάδα του Αρτέτα επικράτησε 2-1 της Σέφιλντ με δύο ωραία γκολ (όπως ήταν κι αυτό των φιλοξενούμενων) και επέστρεψε στις νίκες.

Δυσκολεύτηκε, αλλά το «καθάρισε» στο β’ μέρος η Άρσεναλ.

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Emirates» και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τη Λίβερπουλ. Δύο ωραία γκολ (ειδικά το πρώτο), από Σάκα και Πεπέ, μέσα σε τέσσερα λεπτά αποδείχθηκαν αρκετά για την ομάδα του Αρτέτα, που συνδύασε ουσία και θέαμα (όχι σε μεγάλη διάρκεια), αν και αγχώθηκε.

Οι Λονδρέζοι ζορίστηκαν αρκετά, κόντρα σε μια ομάδα που δεν τους επέστρεψε να κάνουν το παιχνίδι τους στο πρώτο μέρος. Στο οποίο είχε δύο καλές στιγμές με τον Ομπαμεγιάνγκ. Ωστόσο, με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μετά το πρώτο τέταρτο, κατάφεραν να ράψουν το ματς στα… μέτρα. Στο 61’, η Άρσεναλ έκρυψε την μπάλα και πέτυχε γκολ… playstation, με τον Σάκα να σκοράρει από κοντά κι αφού, είχαν χάζεψαν την αντίπαλη άμυνα οι συμπαίκτες του.

Προτού προλάβει να συνέλθει από τη… ζαλάδα η Σέφιλντ, έγινε και το 2-0, με τον Πεπέ να κάνει ωραία κίνηση από τα δεξιά, για να πλασάρει γλυκά τον Ράμσντεϊλ. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα σε γενικές γραμμές, αλλά μια… οβίδα του ΜακΓκόλντρικ στο 84’, χάλασε κάπως τα πλάνα τους. Που, πάντως, δεν το πλήρωσαν στο φινάλε.

Νίκη με 1-0 επί της ουραγού Φούλαμ για τη Γουλβς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Νέτο στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Νούνο ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις. Βασικός ήταν ο Ντάνιελ Ποντένσε.