Ισπανία

«Άσφαιρες» και άξιες της μοίρας τους...

Μαγιόρκα και Αθλέτικ Μπιλμπάο έμειναν στο 0-0, έχοντας χάσει οι φιλοξενούμενοι πέναλτι στο 95’ με τον Αντούριθ και οι γηπεδούχοι (που είχαν και δοκάρι στο 76’) στο 82ο λεπτό.

Θρίλερ χωρίς… happy end για καμία.

Μαγιόρκα και Αθλέτικ Μπιλμπάο κοντραρίστηκαν στο «Iberostar Estadio» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Primera Division και η αναμέτρησή τους δεν ανέδειξε νικήτρια (0-0), παρά το απίστευτο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 76’ με δυνατό σουτ του Σάλβα Σεβίγια, αλλά η τύχη ήταν με το μέρος του Ουνάι Σιμόν, που είδε την εστία του να παραμένει ανέπαφη. Όπως και στο 82’, όταν ο Τακεφούσα Κούμπο (δανεικός από τη Ρεάλ) κέρδισε πέναλτι, το οποίο δεν έκανε γκολ ο Πρατς, αφού έστειλε την μπάλα χαμηλά και δίπλα από το αριστερό δοκάρι του 22χρονου γκολκίπερ.

Στη συνέχεια, οι Βάσκοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και λίγο πριν το φινάλε σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία για «χρυσό» γκολ με τον Αντούριθ, που έχασε πέναλτι. Ο έμπειρος φορ εκτέλεσε χαμηλά, αλλά δεν ψάρωσε τον Μανόλο Ρέινα, που έπεσε σωστά και τον νίκησε. Στις καθυστερήσεις ο Αλεγκρία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, αλλά ορθώς ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για offside.

Ως εκ τούτου, η Μπιλμπάο δεν κατάφερε να φτάσει τους 10 βαθμούς και να ανέβει έστω και προσωρινά στην κορυφή του πρωταθλήματος. Με τους βρέθηκε στο +1 από τη Σεβίλλη. Η Μαγιόρκα είναι στη μέση της La Liga με 4 βαθμούς.