Europa League

Ασταμάτητη η Ντινάμo Ζάγκρεμπ, «πέρασε» και από τη Σλοβακία

Το απόλυτο σε τρία ματς πέτυχε η Ντινάμο επικρατώντας 2-1 εκτός της Σπάρτακ Τρνάβα – Στο άλλο ματς του 4ου γκρουπ: Αντερλεχτ – Φενερμπατχσέ 2-2.

Την εντυπωσιακή της πορεία στο φετινό Europa League συνέχισε η Ντινάμο Ζάγκρεμπ. Οι Κροάτες πέρασαν νικηφόρα και από την έδρα της Σπάρτακ Τρνάβα, επικρατώντας 2-1 και έκαναν το 3Χ3 στον 4ο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7΄ με τον Γκιορντάνι, αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή γι αυτούς. Παρά το γεγονός ότι άντεξαν για αρκετά λεπτά στην πίεση της Ντινάμο, το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 64’ με σκόρερ τον Γκαβράνοβιτς. 13 λεπτά αργότερα, η ομάδα του Ζάγκρεμπ σημείωσε και το δεύτερο της τέρμα με τον Ορσιτς.

Η Ντινάμο έφτασε τους 9 βαθμούς, διατηρώντας το απόλυτο έπειτα από τρεις αγωνιστικές.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, που ήταν εντυπωσιακό, Άντερλεχτ και Φενερμπαχτσέ ήρθαν ισόπαλες 2-2.

Το 1-0 έκανε ο Μπακάλι στο 35’ και στο 50’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο ποδοσφαιριστή. Η Φενέρ, όμως, άρχισε αντεπίθεση και δικαιώθηκε. Στο 53’ ο Φρέι μείωσε σε 2-1 και το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Αλί Καλντιρίμ στο 57’.
Η τουρκική ομάδα είναι στη 2η θέση με 4 βαθμούς, ενώ η Άντερλεχτ πήρε μόλις τον πρώτο της βαθμό.