Πορτογαλία

Ασταμάτητη προς τον τίτλο η Μπενφίκα (video)

Φλέρταρε έντονα με την γκέλα, αλλά η Μπενφίκα με ήρωα τον Χιμένες (μπήκε αντί του Μήτρογλου) επικράτησε 1-0 της Ρίο Άβε τις εννέα σερί νίκες και ακόμη πιο κοντά στον τίτλο.

Έμεινε με τη χαρά η Σπόρτινγκ. Η συμπολίτισσα, Μπενφίκα, κινδύνεψε να αφήσει δύο σημαντικούς βαθμούς στην έδρα της Ρίο Άβε και παράλληλα την πρωτιά στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Ωστόσο, απέδρασε με το τέρμα του Χιμένες στο 73ο λεπτό (ύστερα από τρομερή γκέλα της αντίπαλης άμυνας), που μπήκε στη θέση του Μήτρογλου στο 67’ και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας το +2 από τα «λιοντάρια» που ονειρευόντουσαν να μείνουν μόνα πρώτα.

Goal Raul Jimenez - Rio Ave 0-1 Benfica (24.04... από 109253pr

Αυτή είναι η ένατη συνεχόμενη νίκη των «αετών» στην Primeira Liga και ενώ απομένουν τρία ματς ακόμη μέχρι τον τερματισμό. Πέραν του Έλληνα φορ, αγωνίστηκε, αλλά για λίγο ο Ανδρέας Σάμαρης. Ο 27χρονος μπακ μπήκε στο 86ο λεπτό.