Αγγλία

Απέδρασε από το Βίλα Παρκ η Μπράιτον

Επέστρεψε στις νίκες η Μπράιτον, περνώντας με 2-1 από την έδρα της Άστον Βίλα, στην ένατη αγωνιστική της Premier League.

Καρδιοχτύπησε, αλλά έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Άστον Βίλα η Μπράιτον, επικρατώντας με σκορ 2-1.

Οι «γλάροι» πανηγύρισαν τη δεύτερη φετινή της νίκη έπειτα από σερί απώλειας βαθμών και πήραν σημαντική ανάσα, σταματώντας παράλληλα τη Βίλα που ήταν... φουριόζα πριν τη διακοπή.

Το σκορ άνοιξε ο Γουέλμπεκ στο 12' με πλασέ, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Μπράιτον.

Η Βίλα έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 19' με τον Τρεζεγκέ να αστοχεί από πολύ κοντά. Ό,τι δεν κατάφερε αυτός, το κατάφερε ο Κόνσα στο 47', ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Μαρτς στο 56' έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπράιτον, η οποία ανησύχησε ξανά λίγο πριν το φινάλε.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Λάμπντεϊ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής Όλιβερ έδωσε πέναλτι σε φάουλ του Μαρτες, όμως μετά από επιθεώρηση του VAR το πήρε πίσω.